Kolik by mělo spapat 3měsíční dítě, aby řádně přibíralo?

Zodpovězené
31. bře 2023

Dobrý den,

do 2 měsíců jsem plně kojila, ale lékaři se ve 2. měsíci přestalo zamlouvat přibírání malé, proto mi nakázal dokrmovat UM, což se mi hořce těžko podařilo. Dcera pomalu můj prs odmítá. Pokud se přisaje, tak potáhne párkrát a hned se svíjí a začne plakat. Do té doby jsme neměly problém s krmením.

Teď mám asi méně mléka, neboť jsem měla i dost stres. Jeden den jsem byla hospitalizována, znovu mě zašívali a opravovali to, co se jim po porodu nepodařilo.

Uplynul měsíc a já jsem ji musela nutit jíst každé 2 hodiny, aby mi přibrala. V noci jsem ji nechala vyspat. Přespí mi i 8 hodin. Přes den nic, tedy maximálně 3 hodiny. Pláče i u prsu a u lahvičky.

Dnes jsem si koupila Senovku i Benedikt. Doufám, že se mi prsa nalijí. Chci se vrátit k plnému kojení.

Kolik by mělo spapat 3měsíční dítě?

Nyní sní tak 60 – 90 ml a nestačí to k přibírání.

Děkuji

Dobrý den,

bohužel nepíšete důležité info jako: jak často a jak dlouho se mimnko kojilo, když začaly potíže, kolik vlastně přibralo, že byl doporučen dokrm, zda jste střídala prsa u jednoho kojení apod. To jsou vše důležitá info.

Nyní se obávám, že jde o typický příklad zbytečného dokrmování lahví, čímž došlo k narušení přirozené laktace a také si miminko na lahvičku zvyklo. Sání z láhve je velmi odlišné od sání prsu - je snazší a miminka po čase lahve zkrátka preferují (nejčastěji mezi 3. a 4. měsícem se odstaví úplně), protože, proč by se snažila na prsu, když to může téct skoro samo. Tím, že dosává dokrm, zároveň saje méně od maminky a tak dochází ke snížení tvorby mléka.

Co nyní? Pokud je miminko ochotné se přisát a sát, kojte, kojte a kojte. Vezměte si miminko k sobě do postele a kojte v noci (žádné 8 hodin spaní, kojte v noci co nejčastěji, klidně v polospánku. I tak patrně budete muset občas dokrmit. Doporučuji cévkou přímo na prsu - viz www.infookojeni.cz. Možná by bylo fajn podívat se po dobré LP v okolí - mohla by velmi pomoci a ujistit Vás, že děláte správně.

Co nejvíce omezte, nebo raději úplně přestaňte používat lahev.
Bylinky či homeopatika neublíží, ale nečekejte zázraky, příroda je chytrá, pokud bude odběr, bude i nabídka.

Moc držím palce, určitě není nic ztraceno, ale nyní je třeba vrátit vše do původních kolejí.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová