Kolik maximálně může sníst 5týdenní miminko na jedenkrát?

Zodpovězené
28. led 2021

Dobrý den,

moje dcera se narodila v 38. týdnu s váhou 3 500 gramů. Nyní má 5 týdnů a váží 4,6 kg. Přes den nemáme problém - je pěkně kojená. Většinou je dvě hodinky vzhůru, během nichž se za 20 minut nakojí a hodinu a půl spí.

Problém nastává večer. Kojí se i hodinu a pak je stále hladová, chce jíst. Dokrmujeme ji, ale stále častěji se stává, že nám pak v noci zvrací.

Udělali jsme to, že jsem si odsála mléko a dali jí večer lahvičkou, abychom věděli, kolik sní. Vypila 120 ml a byla ještě hladová. Dali jsme jí ještě 50 ml, ale stále plakala a hledala. Asi za dvě hodiny jsme ji uspali. V noci párkrát grcla.

Můžeme jí dávat takové velké množství mléka na jednu dávku?

Kolik je maximum, co může sníst na jednu dávku?

Je možné, že přes den méně sní a pak je večer taková hladová?

Děkuji

Dobrý den,

odpolední a večerní neklid je častým jevem. Miminka se kojí dlouho, jsou mrzutá, plačtivá. Důvody mohou být různé, zatím není známa žádná konkrétní příčina tohoto neklidu. Nejčastěji se zmiňuje nižší tok mléka. který souvisí s nízkou hladinou hormonu progesteronu v krvi maminky. Dále se často zmiňuje únava miminka po celém dni a očekávání příchodu nočního odpočínku, kolika apod. Hlad nebývá tím hlavním důvodem, spíše nespokojenost miminka s tokem mléka a tedy nutností se o dostatečné nakojení více snažit.
Řešením je trpělivost, časté střídání prsou, střídání poloh. Velmi doporučuji tzv. savčí polohu (viz. www.prirozenekojeni.cz). Dále nošení v šátku, které pomůže miminku "vypnout" a zklidnit se v blízkosti maminky. Tím, že jste vyzkoušeli "co se do miminka vejde" jste vlastně nic nezjistili. Ono vlastně nelze říci, kolik má miminko na jedno kojení vypít - někdy je to pár loků a jindy desítky až stovky mililitrů. Zkrátka podle toho, proč se chtělo kojit. Kojení není jen o jídle, je o blízkosti, zklidnění, jistotě, bezpečí. O lásce a vůni maminky a dotycích, o potřebě být s mámou. Večerní přikrmování bohužel tuto potřebu neřeší, spíše zvyšuje riziko poklesu laktace a postupného odstavení.

Držím palce, abyste situaci zvládli.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová