Kousání při kojení. Jak je možné malé děťátko naučit, že se to nedělá?

Zodpovězené
29. dub 2024

Dobrý den,

s mým 10mesíčním synem mám momentálně velké trable při kojení. Kojím pouze z levého prsa, vzhledem k tomu, že v šestinedělí se mi v pravém udělal absces. Absolutně nejhorší bolest, kterou jsem kdy zažila (pravděpodobně možná také proto, že celý tento proces s chirurgickým zákrokem a následným uzdravením trval skoro dva měsíce). O psychické stránce ani nemluvě.

No, kojení jsem ale měla na prvním místě, vytrpěla jsem to nejhorší, a když bylo po všem, kojení bylo opravdu krásné a to spojení mezi námi nepopsatelné. S úbytkem mé tělesné váhy se z mého pravého prsu stal spíš takový pytlík, který syn pomalu, ale jistě přestal chtít, takže už přibližně 6 měsíců pije pouze z levého.

No…momentálně se mi na prsu udělala drobná ranka, která asi souvisí s růstem zubů a kojení pro mě je dost bolestivé, ale nic co bych nezvládla. Co ale přestávám zvládat, je kousání a postupné odmítání prsa přes den (možná, že ze mě cítí už při každém přiložení velký strach).

Chtěla bych vědět, jak je možné takhle malé děťátko naučit, že se to nedělá. Kojit jsem chtěla opravdu co nejdéle to půjde, ale bojím se, že pokud to takto půjde dál, přestanu. Strašně by mě to po tom všem, co jsme si vytrpěli, mrzelo.

A také mě zajímá, jestli je běžné, ani ne u ročního děťátka, že se odmítá kojit přes den?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kojit se děti mohou klidně s plnou pusou zubů. Kousání je zpravidla v případě, že zoubky jsou nové a děti zkrátka zkouší, k čemu ta nová věc v pusince je. Není náhodou také k nějakému vylepšení kojení?

Vy mu tedy musíte při přiložení ukázat, že zoubky ne, ty nepoužívat. Vždy, když kousne, odeberte opatrně prso a řekněte jasně (klidně laskavě) NE, AU BOLÍ, apod. Pořád dokola. Mimi nakonec pochopí, o co jde.

Moc Vám gratuluji a posílám obdiv za to, jak jste se s kojením poprala i přes velké nesnáze a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová