Krmení odsávaným MM. Musím častěji odsávat?

Zodpovězené
18. črc 2022

Dobrý den,

mám měsíční miminko a zatím ho krmím odsátým MM. Již v porodnici se nechtěl přisát, buď spal a nebo u prsa brečel. Kojení bylo bolestivé, doma se to jen zhoršovalo a když mi začaly krvácet bradavky a doktorka řekla, že malý málo přibral, vzdala jsem to. Mléko odsávám a krmím ho z lahvičky cca po 3 hod., v noci čekám, až se vzbudí sám, někdy i po 4 hod. Vypije 80-100 ml.

Je to dost?

Chtěla bych ho zkusit znovu k prsu, ale mám strach, že zase nebude přibírat.

Při krmení odsávám 15-20 minut každé prso, odsaju dohromady kolem 120-150 ml, někdy i víc, když je to delší pauza, ale trápí mě bolestivé bradavky a citlivá prsa. Mám el. odsávačku Medela.

Myslíte, že musím častěji odsávat?

Co dělat, aby mě nebolely bradavky?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odsávání a krmení odsátým mateřským mlékem je jedna z nejnáročnějších cest. Bohužel, časem je velmi pravděpodobné, že tak, jak miminko bude potřebovat stále více a více mléka, naopak laktace nebude stačit a bude se naopak snižovat.

Mé doporučení je zkusit kojit s tím, že to nebude lehké, mimi možná nebude umět sát z prsu - sání z prsu a z láhve se velmi liší, z prsu teče mléko jinak než z láhve, mimi musí používat jiné svaly atd. Na druhou stranu je miminku teprve měsíc, všechny instinkty jsou ještě silné a Vy díky odsávání máte laktaci rozběhnutou, proto zkusit kojit nic nebrání.

Počítejte však s tím, že to může být v prvních dnech takový kojomaraton, mimi bude chtít být na prsu často. Velmi oporučuji kojit mimi jen v plence kůže na kůži, zkuste samopřisátí a savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz. Často u kojení střídejte prsa, je velmi dobré hodně kojit v noci - tedy mít mimi u sebe v posteli a kojit průběžně.
Nedávejte dudlík a pokud možno, zkuste místo lahvičkou dokrmit jinak - ideálně stříkačkou nebo cévkou po prstu (pokud bude dokrmení nutné).

Je skvělé, že chcete znovu zkusit kojit a rozhodně to není nemožné. Velmi bych zvážila, zda neoslovit doboru LP v okolí a nenechat si poradit a pomoci napřímo.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová