Lahvička na pití a příkrmy. Jakou zvolit?

Zodpovězené
15. led 2019

Dobrý den,

dcera má nyní 6,5 měsíce, 3 týdny jí zeleninové příkrmy a chutnají ji, už je na dávce 180g. Kojím stále stejně často, příkrm jsem jen přidala navíc. Dcera se kolem 13,30 budí, kojím, pak sní příkrm, pokud chce tak kojím, jinak až za 45 min třeba. A mám k tomu pár dotazů:

1. Jakou mohu pořídit lahvičku na vodu? Ráda bych pomalu nenásilně začala nabízet. Teď má nějakou obyč z odstříkavačky, ale nepije, jen kouše.
2. Večer příkrmuji cévkou UM. Mohu něčím UM nahradit? Kdy a čím?
3. V noci spíme spolu, usíná na prsu, někdy dumlá snad do dalšího "probuzení". Je to v pořádku? Spí cca od 21,30 do 8h, většinou se nevzbudí, jen se zavrtí, najde prso, pije nebo jen dumlá. Pije asi tak 5x minimálně. Když už jsem přeležená na jedné straně nebo chci, aby pila i z druhého, přehodím si ji, někdy otevře oči, ale úplně se nevzbudí, po chvíli spí dal. Dělám to správně?

Děkuji.

Dobrý den,

děláte to správně, příkrm se má přidávat ke kojení a kojit dál tak, jak miminko chce.

1) I pití je třeba se naučit (doposud miminko jen sálo). Pití = nechat natéct tekutinu do úst, polknout ve správný čas. Nedoporučuji tedy žádné lahvičky s dudlíkem, magic hrnečky apod., ale obyčejný hrneček s pítkem (např. viz. foto). Při učení sice hrozí riziko polití a voda bude všude kolem miminka, ale o to dříve dítě pochopí, že voda teče, cáká, může se vylít. Zkuste dát hrnek miminku třeba při koupání a určitě na ni nespěchejte, na učení má čas, je dostatečně kojena a tekutin díky kojení má dostatek.
2) UM postupně nahraďte večerní dávkou zeleninového nebo kašového příkrmu. Kaši doporučuji spíše nemléčnou nebo můžete zkusit rostlinná mléka (makové, ovesné). Je to vhodný doplněk stravy. Stačí klidně mírně zpomalit a další chod zavést až např. za měsíc. Přílišný spěch vede často k předčasnému odstavení.
3) Pokud to vyhovuje Vám i miminku, děláte to správně. 🙂

Jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová