Má kojení ještě smysl, když 4týdenní dítě pije i umělé mléko?

Zodpovězené
6. říj 2022

Dobrý den,

mám skoro 4týdenní miminko, které se snažím pořád přikládat. Nemám však dostatek mléka, proto dáváme i příkrm. Mateřské mlíčko saje 5 -10 minut, poté se začne zlobit. Nakonec musíme dávat láhev s příkrmem. Umělého mléka vypije tak cca 120 ml. Někdy méně, někdy víc.

V podstatě si ho dávám ke kojení už jen z důvodu protilátek v mateřském mléce.

Má smysl si miminko ještě přikládat, nebo už mám dávat jen umělé mléko?

Děkuji

Dobrý den,

možná by bylo pro Vás řešením nedávat UM lahvičkou, ale cévkou přímo při kojení. Tím se jednak eliminuje riziko lahvičky, stimuluje tvorba mléka (mimi je déle na prsu a saje) a miminko je u prsu spokojené. Vy pak pomalu postupně můžete snižovat dávku UM a více kojit, a tak se dostanete opět k plnému kojení. Dokrm cévkou viz www.infookojeni.net.

Ohledně smyslu - jednak není nic ztraceno - viz výše, jednak porovnání MM a UM má jednoznačný výsledek, který sama znáte, jak píšete - protilátky, naprostá jedinečnost MM. Vaše mimi už nikdy nedostane tak komplexní "multivitamín", jak MM, které je vyrobeno přímo pro něj.

Navíc nutno dodat, že ve 4 týdnech je šance se rozkojit velmi vysoká, pokud se mimi stále přikládá a saje, jen je třeba se přizpůsobit, elimitovat rizika (lahvička, dudlík), kojit kůže na kůži, dobrá je savčí poloha, někdy stačí prokojit pár nocí a tvorba mléka se výrazně zvýší.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová