Má miminko hlad?

Zodpovězené
14. lis 2023

Dobrý den,

našemu chlapečkovi budou za deset dní 4 měsíce. Od začátku normálně kojím, malý přibírá průměrně dle tabulek. Počůraných plen má dost, stolici má za den jednu až dvě (vždy v noci, ale opravdu pořádnou, že to má až kdoví kde), dříve kakal pořád, ale to je prý v pořádku.

Kojím přes den cca po dvou hodinách, v noci se kojí 1 - 2x (mívá v noci cca jednu 6hodinovou pauzu a druhou 4hodinovou).

Můj dotaz:
Poslední dny se přes den u prsa divně chová. Vždy se přisaje, chvilku pije a pak začne kňučet (ale je pořád přisátý). Začnu tedy stimulovat prso, on kňučí dál, pustí se a brečí. Dám ho na druhé a opět totéž. Musím ho vždy pak uklidnit na rameni, aby mohl pokračovat v jídle. Takhle se vydrží "kojit" třeba hodinu, než mi dojde trpělivost a necháme toho. On chvilku brečí, pak se ale uklidní, případně nacpe ruce do pusy a je v pohodě.
V noci to kňučení a pláč u prsa není.

Druhá věc je ale uspávání. Vždy, když jsem večer a v noci kojila, tak se nechal dát do postýlky a hezky usnul (nakojila jsem, malý u toho usínal, tak jsem ho šoupla do postýlky, to ho vzbudilo, tak si nacpal ručku do pusy a usnul). Nyní mi na prsu sice večer i v noci usnul, ale vždy, když ho chci dát do postýlky, začne křik. Přitom už na prsu pak nepije, ale jen dudá. Dudlík odmítá. Toto je i v noci, takže trvá třeba 2 hodiny než se uklidní natolik, že usne.

Tušíte prosím, čím by to mohlo být?

Mléka si myslím, že mám přiměřeně (když ho zmáčknu při nebo po kojení, vždy vystříkne). Mívám už menstruaci, ale nepřijde mi, že by měla na množství mléka vliv.

Děkuji moc za odpověď.

S pozdravem

Kateřina

Dobrý den,

kolem 3. - 4. měsíce se již bouřlivá laktace z prvních dnů a týdnů zklidňuje, prsa se tolik nenalévají a více mléka se začíná tvořit až v průběhu kojení. Jinými slovy, mléko už tolik nestříká (v noci ano, hladina hormonů v noci je vyšší a miminku se pije snadno). Mimi se tedy musí mnohem více snažit, a to se mu nelíbí (proto dává najevo rozladění).

Jinak dle Vašeho popisu je vše ok, mimi přibírá, krásně roste, chová se zcela standardně, není třeba se znepokojovat. Doporučila bych Vám kojení v savčí poloze - viz www.prirozenekojeni.cz a nechat miminku volný prostor k tomu se kojit tak, jak samo chce. Poloha bude i pro Vás příjemná, mimi se na prsu zařídí podle svého a Vy můžete odpočívat.

Uspávání a spánek je samostatná kapitola. Už nemáte novorozence, ale zvídavého kojence, jehož mozeček pracuje na plné obrátky. Proto je pro něj usnutí nyní těžší - vypnout smysly, vypnout mozek, uklidnit se, usnout. To, co popisujete, je pro uspávání kojenců velmi typické a mohla by Vám vyprávět valná většina rodičů. Doporučila bych Vám např. web www.prosimspinkej.cz.

Moc držím palce a jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová