Má smysl občas po kojení odsát mlíčko?

Zodpovězené
22. kvě 2023

Dobrý den,

dcera má 3,5 měsíce, je plně kojená, bez láhve, bez dudlíku. Porodní váha 3 300 g a nyní 6 565 g. Dosud stále zvracela, dva týdny je však naprosto bez zvracení. Maximálně vyteče trochu mlíčka při odříhnutí. Dosud měla stolici jednou týdně a nyní každý den. Problém je, že od té doby méně přibírá. Za poslední týden přibrala 90 g a zvykla tak 280 - 200. Beru Senovku a Benedikt 3x2 za den. Dávky si dnes navýším na 3x3. Pila jsem 3 - 4 litry, ale teď je to sotva 2 - 2,5 litrů.

Dcera se kojí na požádání, většinou každé 2 hodiny. V noci 3-4 hodiny spí bez kojení. Pokud se neprobudí, kojím ji po 4 hodinách v polospánku. Na jedno kojení chce jen jeden prs. Když nabídnu druhý, tak hned silně zakousne. Mléko už nestříká, tak se možná unaví a druhý už nechce. Je jinak trochu více umrnčená poslední dobu. Už 3x se stalo, že z neznámých důvodů nevzala prs nějaké 3 hodiny a pak hodně plakala. Zdálo se mi, že je tak hladová, že si to neumí vzít. Pomohlo zpívání, houpání a přitom kojení. Potom se velmi vydatně nakojila a hned usnula.

Chtěla jsem si odkládat mateřské mléko do mrazničky, abych měla možnost přidat do příkrmu, když se tak rozhodnu. Těsně po kojení jsem dopoledne z jednoho prsu za 10 minut odsála 70 ml a v odpoledních hodinách jen 25 ml.

Má smysl občas po kojení odsát?

Zvyšuje to trošku tvorbu?

Nebo to spíše bude dcerce chybět z denního množství?

Plenky má naprosto těžké. Cca 3 a ještě 3 méně počůrané. Momentálně prsa častěji moc nechce.

Děkuji

Dobrý den,

velmi Vám gratuluji ke krásnému výlučnému kojení. Je zcela přirozené, že se miminko postupně kojí dle svých pořeb a dosavadní nadprůměrný přírůstek v dalších měsících může být nižší. Miminko se rozhýbe, bude mít výrazně vyšší výdej. Příjem může být narušen např. růstem zoubků, drobnou virózou apod., což třeba ani nezaznamenáte, nebo prostě nyní není třeba se kojit tak, jako doposud. Miminko samo dobře ví, kolik potřebuje.

To, co odstříkáte/odsajete nijak neodpovídá tomu, co nakojíte. Odsávání a kojení jsou dvě zcela odlišné činnosti, takže množství odsátého mléka nic nevypovídá. Důležité je spokojené miminko a počůrané pleny. Odsávat po kojení v tuto chvíli nedává smysl (doporučila bych to jen zpočátku kojení pro podporu a udržení laktace, když z nějakého důvodu není možné kojit)

Co bych doporučila změnit je kojení vždy z obou prsou - nakojit z jednoho a poté ještě nabídnout druhé - pokud nechce, nevadí, ale třeba někdy chtít bude. Laktace se tak lépe udržuje a nehrozí případný zánět.

Pít 4 litry je poměrně hodně, pozor na ledviny. Senovka i Benedikt neublíží, ale nečekejte zázraky. Tak krásně kojíte prostě proto, že Vaše tělo ví, že musí uživit miminko a kojí často a tak dlouho, jak miminko potřebuje. Frekvence i délka se může a bude měnit prostě podle potřeb miminka.

Pokračuje jako doposud, nabízejte obě prsa a nechte na miminku, jak mu kojení vyhovuje.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová