Málo mléka. Dostane miminko v takto malém množství mléka vůbec nějaké protilátky?

Zodpovězené
6. srp 2021

Dobrý den,

mám 2měsíční miminko a stále řeším, zda a jestli vůbec ještě pokračovat v kojení. Od začátku má příkrmy, neboť se mi laktace nerozjela tak, jak by bylo potřeba. Zkoušela jsem všechno možné, aby se tvorba mléka zvýšila, ale bez úspěchu. Maximálně za den nakojím nebo odstříkám 50 ml mléka a víc ani ťuk. Tak si říkám, jestli má ještě po dvou měsících smysl snažit se, a nebo přestat kojit úplně.

Musím říct, že je pro mě docela náročné dávat několikrát denně miminko k prsu, pak odstříkávat a dokrmovat stříkačkou 10 ml mléka, a pak ještě UM. Celá tato procedura zabere desítky minut několikrát denně a kolikrát u toho prcek už usíná, protože to trvá dlouho ☹.

Dostane miminko v takto malém množství mého mléka vůbec nějaké protilátky?

Děkuji

Dobrý den,

především ještě není nic ztraceno. Ve 2 měsících je ještě možné se rozkojit plně. Doporučila bych Vám co nejdřívě zkusit dokrm cévkou přímo při kojení a množství dokrmu postupně pomalu snižovat tak, jak se bude zlepšovat kojení. Velmi prospívá společné spaní a kojení v noci., velmi časté střídání prsou během 1 kojení a také kojení v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz.

K Vašemu dotazu - vždy říkám, že každá kapka je dobrá, takže ano, i malé množství MM je prospěšné a obsahuje neopakovatelný mix látek, které miminko nikde jinde dostat nemůže - např. i kmenové buňky. Pokud je však celý režim - kojení, odsávání, krmení, sterilizace atd. příliš náročný, je třeba najet na takový, který je "žitelný", tedy nebude Vás zatěžovat natolik, abyste si mateřství "neužívala". Je vždy důležité, aby maminka byla schopna se o mimi adekvátně postarat, takže pokud to je nyní nastaveno tak, že "lezete po zdi! a nezvládáte to, nezbývá, než režim upravit, aby byl i pro Vás snesitelný.

Moc držím palce, abyste našla kompromis.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová