Málo mléka od 2. týdne. Myslíte, že kojím v noci málo a odsávání nad rámec kojení by pomohlo?

Zodpovězené
19. dub 2022

Dobrý den,

mám 9týdenní holčičku. V porodnici mě kojení hodně bolelo. Pořád mi říkali, že ji špatně přikládám, a kojila jsem vždy jen z jednoho prsu kvůli bolesti. Po příchodu domů LP zjistila, že je problém v uzdičce. Po ustřihnutí bolest při kojení přešla. Na kontrole ve 14 dnech se zjistilo, že malá nepřibírá a musíme dokrmovat UM.

Od té doby se s námi UM vleče. Vždy kojím z obou prsou, klidně i několikrát. Krmí se tak 40 minut, v podstatě co 30 minut, když tam mléko je, tak by u prsa byla pořad, ale už kolem oběda odmítá prso (dokud nepřiložím cévku), vzteká se, že tam není mléko (asi?), ale vnímám, že saje, ale polyká tak na 10 nasání.

Brala jsem bylinky dle doporučení LP z Mamily, dokrmuji cévkou. Večer se krmí tak ve 20 hodin, a pak spí až do 1 hodiny, kdy ji budím na krmení, a pak po 3 hodinách znovu.

Myslíte, že kojím v noci málo a odsávání nad rámec kojení by pomohlo?

Spíme spolu, ale její apetit to v noci nezvyšuje, hladová je jen přes den.

Děkuji

Dobrý den,

myslím, že mimi je zvyklé na svůj silný tok mléka a když je slabší, zlobí se. Alespoň dle Vašeho popisu to tak vypadá. Kojení jako takové je od sání cévky odlišné. Existují zde hormonální pulsy, kdy při některém nasátí je mléka hodně a tok silný, jindy spíše slabší. Cévka teče a teče hodně a stále stejně. Osobně mám dokrm cévkou za nejlepší možný, ale hrozí při něm právě to, že si mimi na silný tok zvykne a poté se rozčiluje, při přirozeném toku.

Pokud, jak píšete, kojíte na požádání, střídáte prsa, spíte s miminkem a kojíte i v noci na požádání, děláte maximum možného. Nezbývá než trpělivost a postupné ubírání UM. Např. pokud dnes dáváte 60 ml, zkuste ubrat každé 3 dny 10 ml. Dále pokračujte - střídat prsa při každém kojení několikrát atd. Berte to sportovně a mluvte na mimi v tomto stylu - máte vše, co potřebuje na dosah, zbývá jen to vysát a nedá se nic dělat, musí se o to trošku posnažit 🙂.

Velmi doporučím savčí polohu, nicméně je možné, že se mimi při ní opět bude zlobit, protože nutí mimi trochu více pracovat, musí být aktivní, samo si najít prso a samo se do ní uvelebit. To vše je námaha a není to zadarmo.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová