Mám kojit 10měsíční dítě, když podle doktorky málo prospívá?

Zodpovězené
5. srp 2022

Dobrý den,

mám 10měsíčního syna, který byl od narození kojen a stále je. Když se narodil, chvilku jsem ho dokrmovala umělým mlékem spolu s mateřským, protože byl stále hladový. Trvalo to ani ne měsíc.

Od té doby jsem do 6. měsíce kojila a pak jsme začali s příkrmy.

Synek se přes den už tolik nekojí, protože má i jinou stravu - sní málo, ale uspávám ho vždy na prsu ve dne, i v noci. Je velmi "prsní typ" miluje se kojit. Já to mám také ráda, všechno mi vyhovuje.

Kámen úrazu je to, že velmi málo přibírá. Nyní mi za dva měsíce přibral cca 300 g, dříve 500 g a podobně. Paní doktorka mi káže dávat umělé mléko. Dávám, nechce ho moc pít, láhev dost odmítá. Dělám mu tedy s takovým mlékem kašičky, krémové polévky.

Poslední týden ale cítím, že se mi prsa nenaplňují. Mám pořád pocit, že jsou prázdná. Když si je rukou zmáčknu, mléko mi teče, ale nevím jestli je ho dost, jestli je výživné, zda malého dost v noci zasytí. Budí se jako kdy, někdy dvakrát, někdy i pětkrát, ale to se jen „přicucne“ a spinká dál.

Dá se ještě navýšit tvorba mléka, nebo už postupně mizí?

Mám ho ještě vůbec kojit, když podle doktorky málo prospívá?

Děkuji

Dobrý den,

pro konkrétní zhodnocení mi chybí bližší informace - jak prospíval od narození, jak je na tom psychomotoricky. V 10 měsících 150 g za měsíc není žádná sláva, ale pokud se např. více rozhýbal, začal lézt apod., je to možné. Také záleží celkový stav dítětě, jeho rodiče - jste drobní, nebo oba hromotluci?

Z toho, co píšete vyvozuji, že jste zvládli počáteční potíže s kojením, pak jste bez potíží kojili až do 6. měsíce a začali s příkrmy. Tady nutno podotknout, že maminky často dělají tu chybu, že začnou místo kojení dávat příkrm a pak jsou během dne velké pauzy mezi kojením a klesá laktace, dítě se poté odmítá kojit. Příkrmy by se měly zavádět tak, že stále kojíte na požádání a jen zařadíte v danou dobu (např. v poledne) obědový příkrm. Nehledíte na snědené množství, kolik sní, tolik sní. V 10 měsících už může dostávat oběd, večeři, jednu svačinu. To naprosto stačí. Může být zařazena téměř veškerá zelenina i ovoce (kromě silných alergenů v případě rizikové diagnózy). Můžete pomalu začínat s masem, zakysanými mléčnými výrobky. Mohou být zavedeny kaše - ty jsou poměrně výrazně kalorické, tedy pro nárůst váhy lze ve vašem případě doporučit.

Kojení jako takové je rozhodně stále vhodné. Je to takový neopakovatelný multivitamín, který v lékárně neseženete. Je namíchaný přesně pro Vaše mimi. Pocit prázdných prsou neznamená, že mimi nic nevysaje. Mléko se nyní tvoří již během kojení a rozhodně to není hlavní zdroj výživy dítěte, i když stále velmi podstatný zdroj.

Doporučila bych tedy dále kojit na požádání, zavádět další potraviny, případně kaše (mléčné i bezmléčné), umělé mléko jako řešení nevidím.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová