Mám laktační krizi?

Zodpovězené
10. lis 2022

Dobrý den,

mám dcerku, momentálně má 3 týdny. Dosud byla plně kojena, i jsem odsávala. Posledních pár dní se neumí najíst jen kojením, a když zkusím odsávat, nic mi neteče. Bohužel, párkrát za den jí dám i UM, protože mi je jí líto, že je stále hladová. Přikrmuji ji až poté, co se ji snažím nakojit. V noci je čistě jen kojená. Byla jsem také u lékaře, mléčných žláz mám dostatek, takže zde by problém neměl být. Začala jsem užívat i Senovku & Benedikt na podporu laktace. Byla bych ráda, kdybych dcerku mohla opět jen kojit a nepřikrmovala ji UM.

Má význam se nadále snažit a přikládat si ji ke kojení, nebo mám rovnou přejít na UM?

Je to u mě jen laktační krize nebo jde o jiný problém?

Děkuji

Dobrý den,

bylo by jistě škoda odstavovat zdravé miminko ve chvíli, kdy se objeví drobné potíže. V průběhu kojení jsou lepší a horší období, které maminky vnímají jako tzv. laktační krize. Nejde ale o krize v pravém slova smyslu, spíše jde o nesoulad mezi představou maminky o kojení a potřebou miminka.

3. týden je typický tzv. růstovým spurtem. Miminko zkrátka roste rychleji než dříve, hodně nabírá na váze a také roste. Proto potřebuje výrazně více energie = mléka = kojení.
Nepíšete, jak často jste dříve kojila, zda jste při kojení střídala prsa, jak často jste kojila/kojíte noci.

V průběhu růstových spurtů, ale vlastně průběžně po celou dobu kojení doporučuji kojit tak často a tak dlouho, jak miminko potřebuje. Při jednom kojení můžete i několikrát vystřídat prsa. Během růstového spurtu se miminko může chtít kojit např. 10krát, ale i 15krát čí vícekrát za den, a je to zcela normální. Díky častému kojení dochází ke zvýšení laktace a Vaše tělo tak najede na další rychlostní stupeň a bude schopné uživit miminko i dál, jak budou postupně růst jeho potřeby.

UM v tuto chvíli určitě není třeba, jen kojit, kojit a kojit. Zejména podání UM lahvičkou naopak vede k většímu riziku odstavení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová