Mám málo mléčných žláz. Je šance i tak kojit?

Zodpovězené
29. říj 2019

Dobrý den,

jsem před porodem cca 6 týdnů a chci vědět, jestli se může mléko rozjet i přesto, že mám málo mléčných žláz.
Při prvním dítěti se mi ani 3 týdny po porodu nepodařilo mléko rozjet i při užívání doplňků na podporu laktace, homeopatik, úpravě stravy, přikládání, masážím. Už v porodnici mi třetí den po porodu miminko stále hrozně plakalo a dokrmovali jsme umělým mlékem. Pak se to zlepšilo.
Po nějaké době jsem byla na sonografickém vyšetření prsů a lékařka mi řekla, že mám tak málo žláz, že ani při druhém dítěti se mi mléko nerozběhne. Prý se nemá kde tvořit a je zbytečné se o to vůbec i snažit. Mám to hned v porodnici říct.

Je možné i navzdory tomuto problému plně kojit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přiznám se, že s takovou diagnozou či informací jsem se ještě nesetkala. Naopak platí informace, že výlučně kojit může více než 90% žen, jednalo by se tedy o velkou anomálii. Pro rozjetí kojení je nejdůležitější časné přiložení - ideálně samopřisátí a poté neustálý kontakt s miminkem a kojení tak často a tak dlouho, jak miminko chce. Doporučila bych se porozhlédnout po dobré LP (např na www.prirozenekojeni.cz) a domluvit si s ní konzultaci ještě v porodnici a nebo ihned po návratu z porodnice, aby vše ukázala, poradila a doporučila individuální postup.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová