Mám nadále odsávat mléko pro 5týdenního syna a doufat, že se kojení znovu rozběhne?

Zodpovězené
13. lis 2020

Dobrý den,

mám 5týdenního syna, jehož jsem kojila první 2 týdny. Pak jsem přestala kvůli bolavým bradavkám. Nějaký týden na to jsem chtěla začít kojit znovu, ale už to nešlo. Syn sice byl přisátý a cucal, ale po skončení kojení (15 minut) byl nespokojený a plakal. Při stisknutí bradavky mi na začátku mléko stříkalo, nyní sotva teklo. Čili se mi mléko asi zastavilo.

Snažila jsem se to řešit odsáváním, ale po dvouhodinovém odsávání jsem odsála asi 20 ml z jednoho prsu. Užívám i čaje na podporu kojení, ale je to bez efektu.

Co byste mi doporučila?

Mám nadále odsávat?

Pokud ano, tak kolikrát denně?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel postup, který jste zvolila, tedy vynechání kojení a dokrmování (předpokládám lahvičkou), způsobil narušení přirozeného procesu nástupu laktace.
Tvorba mléka je přirozený proces zcela závislý na dostatečném kontaktu a dostatečně častém a dlouhém kojení. Kojení je vlatně taková pomyslná náhrada pupeční šňůry. Laktace se tak pozvolna přizpůsobuje potřebám miminka. Přerušením kojení kvůli zhojení bradavek se tento proces narušil a zkomplikoval, nicméně nic není ztraceno. Bude však třeba znovu na tento proces navázat a nechat Vaše tělo, aby pochopilo, že musí opět tvořit dostatek mléka pro Vaše miminko. To lze pouze a jen dostatečným kontaktem a co nejčastějším kojením.
Doporučuji udělat si takový restart - pelíšek, kde budete s miminkem ve dne v noci. Doporučuji velmi tzv. kojení v savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz). Hned zpočátku však bude patrně dál potřeba dokrm, pak doporučuji cévkou přímo při kojení. (viz www.infookojeni.net). Odsávat můžete a nic nevadí, že neodstajete mnoho, odsávání není tak efektivní jako kojení.
Pokud máte v okolí dobrou LP, zkuste se domluvit na návštěvě, určitě by vše usnadnila, ukázala dokrm cévkou či pomohla při polohování.
Ohledně opětovného kojení - bolavé bradavky bývají způsobené špatným přisátím miminka, kdy miminko nechtěně dásněmi bradavku skřípne a poraní. To se může stát opětovně, takže je velmi důležité přikládat miminko na otevřenou pusinku, případně jej nechat se přisát samo v savčí poloze. Bradavky můžete mazat Purelanem, kokosovým olejem apod.
Moc držím palce a přeji, aby se Vám kojení podařilo rychle obnovit.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová