Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mám odstavit 17měsíční dceru od kojení?

Zodpovězené
27. zář 2021

Dobrý den,

s mojí 17měsíční dcerou už 6 měsíců bojuji s velmi nepříjemnými pocity při kojení. Od té doby, co dceři narostlo více zubů, začalo mi být kojení extrémně nepříjemné. Mívám začervenalé dvorce, ale nic nepomáhá.

Musela jsem kojení omezit hlavně v noci. Měla jsem pocit, že se zblázním. Někdy mívám i 4 horní zuby vytištěné na bradavce. Proto mi klesla produkce a často mám pocit, že dcerka ani nesaje - jen si cucá bradavku a uklidňuje. Je to nepříjemné.

Před 5 měsíci jsem měla laktační poradkyni. Jen zakázala všechny slámky, láhve, poradila genciánku a bylinky na tvorbu. Jak zlepšit přisátí, mi neporadila.

Dcera se stále prsu velmi dožaduje a já jsem z toho nervózní. Už jsem na ni i křičela. Trvá to dlouho. Žádná mast na prsa nepomáhá. Někdy mám spíše pocit, že to víc podráždí bradavku. Svědí to jako ekzém.

Mam pocit, že kojení začíná narušovat náš vzájemný vztah.

Dcerka měla jako dvouměsíční střiženou uzdičku.

Mám ještě bojovat nebo dcerku odstavit?

Děkuji

Dobrý den,

zoubky dokáží kojení velmi zkomplikovat, nicméně mnohé maminky mohou potvrdit, že dítě se dokáže kojit bez bolesti i s plnou pusinkou zoubků. Každopádně je ale dlouhodobé kojení záležitostí Vás obou a nesmí být nepříjemné ani jednomu z Vás. Máte na své pocity nárok. Můžete samozřejmě zkoušet jiné polohy apod., ale obávám se, že Vaše dcerka už je profík, má kojení v malíčku a nějaká změna z Vaší strany už její "techniku" změní jen těžko. Já doporučuji si s ní o tom povídat. Napřímo jí sdělit, co je Vám příjemné a co ne, co bolí - au au a co je fajn. Když bolí, nedat. Nesdělené pocity jen víc a víc začnou narušovat Váš vztah. Naučte se vzájemně si kojení odsouhlasovat - kojení v tomto věku už není na požádání, dcerka se zeptá a Vy odsouhlasíte. Když nechcete, domluvte se, že za chvíli. Naučíte ji respektu k Vašim potřebám, je to o dohodě.
Zda budete ještě kojit či odstavíte, je zcela na Vás. Každá maminka má právo se rozhodnout.

Moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová