Mám pocit, že nitroděložní tělísko mi snižuje laktaci. Jak ji obnovím a podpořím?

Zodpovězené
22. kvě 2024

Dobrý den,

chci se poradit.

Může hormonální nitroděložní tělísko (gestageny) snížit a až zastavit laktaci?

Mám ho 2 měsíce a postupně se mi snižuje tvorba mléka. 8měsíční dcerka přibrala za poslední 2 měsíce jen necelých 80 g. Gynekolog tvrdí, že to nemá vliv. Já to nemám čemu jinému připsat. Prvorozeného jsem kojila do 2 let a měla jsem mléka na rozdávání.

Jak v takovém případě obnovím a podpořím laktaci?

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že je toto velmi složité posoudit a předem avizuji, že nejsem gynekolog. Tělísko je hormonální, kojení je také (z velké části) hormonální záležitost. Mnoho žen s tělískem normálně kojí, ale v praxi se občas potkám s maminkou, která má podobné potíže, jako Vy. Každá jsme jiná, každé dítě je jiné a každé kojení je jiné - jedinečné.

Na druhou stranu někdy se stává, že když se mimi rozhýbe, zvláště ve 2. pololetí svého života, tak váhový přírůstek chvíli stagnuje nebo je nižší a nemusí to souviset s tělískem. Pokud je mimi spokojené, váhově v normě, kojí se na požádání, dostává adekvátně ke kojení také příkrmy a psychosomaticky je ok, pak není třeba panikařit.

Pokud by se potíže prohlubovaly, váha stále stagnovala, mimi bylo nespokojené atd, pak je na místě se nad tělískem zamyslet.

Pro určité nakopnutí laktace je babskou radou (ale účinnou) prokojit pár nocí, spát s mimčem a kojit a kojit. Dále laktaci podpoříte častým kojením, střídáním prsou při jednom kojení i vícekrát, atd. - ale Vy jste zkušená maminka a věřím, že to vše děláte a zvládáte.

Můžete přidat jako doplněk homeopatika či bylinky, ale nejsem ani bylinkářka ani homeopatka, takže bych Vás odkázala na odborníky.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová