Mám pokračovat v kojení 18měsíčního syna?

Zodpovězené
2. srp 2023

Dobrý den,

mám 18měsíčního chlapečka, od narození je plně kojený, nebyl přikrmován UM. Čistě na mém mléce byl 9 měsíců, protože mu nechutnaly příkrmy, ale pak se pěkně rozpapal a momentálně se přes den nají 5x a vypije i dostatek vody. Před měsícem jsme zrušili noční kojení a od té doby kojím hlavně na polední, večerní spánek, někdy nad ránem. Noční spánek se zlepšil, ale kojení mi začíná být mírně nepříjemné, malý mě bolestivě kouše.

Bojuji sama se sebou, jestli mám pokračovat do samoodstavení malého, i když mně se to už tak nelíbí, nebo odstavit teď. Těším se, že bychom už nekojili, ale na druhou stranu by mi bylo smutno, že tato fáze skončí. Oba tyto pocity cítím stejně velmi intenzivně. Nechci, aby měl malý nějaké trauma.

Jaký postup navrhujete?

Děkuji

Dobrý den,

toto Vám bohužel nemohu rozhodnout já. Finální rozhodnutí vždy bude na Vás. Doporučuji o tom s miminkem mluvit - co je Vám nepříjemné, co Vás bolí. Je i jeho priroritou, abyste se cítila u kojení dobře.

Máte to skvěle zařízeno, vyspíte se, dítě krásně jí a Vy jen dokojujete. Dáváte mu ten nejvzácnější a nejjedinečnější multivitamín. Kojení je však vždy záležitostí obou a ani jeden by v něm neměl být v nepohodě. Komunikujte, přemýšlejte o tom. K odstavení jednou zkrátka dojde, je to takový prní krok k osamostatňování. Pak přijdou další - první den ve školce, ve škole, první holka, třeba maturita atd. Je dobré se na tyto kroky postupně připravovat. Odstavení je začátek. 🙂

Moc Vám držím palce, abyste se rozhodla tak, aby Vám oběma bylo dobře.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová