Mám pokračovat v kojení?

Zodpovězené
15. zář 2022

Dobrý den,

mám 3měsíční dcerku, která byla měsíc a půl kojena. Potom nastaly u mě problémy se žlučníkem a musela jsem na operaci. Celkově jsem byla přes týdny mimo domov a i přes odstříkávání se mi mléko téměř úplně ztratilo. Během toho týdne musela být dcerka na umělém mléce. Když jsem přišla domů, zkoušela jsem znovu kojit. Uběhl měsíc a půl, během kterého jsem se snažila laktaci znovu rozjet. Výsledek je takový, že mléko se mi trochu spustilo, ale je toho málo.

Maximálně ráno první krmení jí stačí z mých prsou a ty další jí vždy třeba dát umělé mléko. Tím, že byla zvyklá na kojení na požádání a i nyní se zkoušíme kojit, to vypadá tak, že vypije každé 2 hodiny 60 ml umělého mléka. Brzy nás čekají příkrmy.

Mám pokračovat v kojení?

Podle toho, jak se ode mě táhne a slyším jak polyká, hltá, tak za den vypije ode mě celkově maximálně do 100 ml.

Děkuji

Dobrý den,

volila bych cestu takovou, že jakmile začnete s příkrmy, přestaňte postupně dávat UM. Zůstanete tak jen u kojení. Příkrmy přidávejte ke kojení, nevynechávejte kojení a jen v daný čas dejte příkrm - např v 11 na požádání nakojíte a ve 12 dáte k obědu příkrm. Poté opět dokojíte. Další kojení na požádání. S příkrmy nespěchejte.

Pokud by se Vám podařilo dokrm UM podávat jinak, než lahvičkou, bylo by to fajn (cévka, hrneček, pítko).

Hodně kojte v noci - doporučuji pár nocí tzv. prokojit, a to laktaci velmi nakopne.

Moc držím palce. Je obdivuhodné, že jste zdravotní potíže takto zvládla a stále alespoň částečně kojíte.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová