Mateřské mléko. Jak mám zjistit, že ho mám dostatek?

Zodpovězené
3. únor 2020

Dobrý den,

dcera má 19 dní a od jejího narození kojím. Neměli jsme problém s přisátím a ani s vydatným pitím. Spíše naopak. Někdy jsem se kvůli názoru lékaře obávala, že pije hodně.
Po pár dnech jsem mohla spokojeně kojit vždy jen z jednoho prsu. Poslední dny však máme problém s klidným kojením. Dcera se nejprve jen odtlačovala rukama a otáčela hlavičku a bylo těžší vystihnout "velkou pusinku".
Pak se k tomu přidalo, že se během kojení pouští z prsu. Nejdříve jen na začátku, jako kdyby měla plná ústa mléka a nestíhala pít. Odkašlala si a pokračovaly jsme.
Jenže pouští se stále častěji a vydrží jen krátce na prsu. Občas i pláče. Po počátečním nalití prsu mám za chvilku jako kdyby prázdné prsa.
Před kojením si nahřívám prsa, dělám květinkovou masáž a během kojení mačkám prso. Začala jsem během jednoho kojení znovu střídat obě prsa.

Jak mám zjistit, zda mám dostatek mléka?

Jak zjistím, zda jde jen o špatný tok?

Dcera má pěknou pauzu v bradě jen první minuty a pak už se mi zdá i přes stlačování, že tolik nepije. Po kojení minimálně hodinu uspáváme, je to velmi náročné. Vydržela už i 5 hodin vkuse vzhůru. Bývá neklidná i ve spánku.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím, jak často a jak dlouho se miminko kojí, jak často v noci, nicméně zkuste kojit v tzv. savčí poloze (www.prirozenekojeni.cz). Miminko je v ní instinktivnější, pije tak, jak samo chce, když nechce pustí se, odpočine a opět se kojí. V této poloze také doporučuji střídat prsa, klidně i víckrát za jedno kojení. Poloha je velmi příjemná i pro maminku. Když situaci shrnu, Vy máte mléko a miminko se umí kojit, to pro spokojené kojení stačí. Nebojte se, možná se trochu opadla počáteční bouřlivá laktace a mléko už neteče proudem, nicméně miminko si svou dávku vysaje. Je ještě hodně malinké, vše se může krásně upravit. Pokud váhově prospívá a dostatečně čůrá, je vše ok. Pokud kojíte tzv. na požádání - tedy kdykoli miminko chce a tak dlouho, jak chce, není důvod se obávat. Není nutné ani stlačovat prso, zbytečně byste miminku pomáhala a dělala tok mléka silnější. Miminka si dokáží mléko vysát a je dobré, když je to pro ně trochu práce. Děti zvyklé na silný tok mléka mívají při přirozeném poklesu laktace velké problémy se přizpůsobit.
Dostatek mléka zjistíte podle váhového přírůstku a počůraných plen (min 6 za 24 hod). Ohledně toku - neexistuje žádný špatný, nebojte se, miminko si mléko vysaje, jen mu dejte dostatek příležitostí.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová