Mateřské mléko. Kdy odsávat?

Zodpovězené
7. kvě 2020

Dobrý den,

mám syna, 8 týdnů, už mi začíná spát v noci 2x po 4 hodinách, když ho netrápí prdíky a už se mi stalo, že mi asi zatvrdlo mléko a kojení pak bylo bolestivé. Nebo se probudím a mám mokro od prsa. Zkoušela jsem odsávačku manuální a zatím se mi podařilo odsát jen 20 ml. Bylo to v odpoledních hodinách na zkoušku a toto tak za 4 minuty večer. Pak jsem si počkala tak hoďku a půl po kojení a odsát mi nešlo. Asi ještě nevím, jak na to.

Otázka zní: Odsávat jen v noci, když jsou prsa nalitá nebo i přes den, kdy nalití necítím?

Bojím se, abych neodsála, a pak malý neměl třeba po hodině. Mám první dítě, tak nevím.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odsávejte nebo třeba jen odstříkávejte pouze, když cítíte prsa bolestivě nalitá, horká, citlivá. Vždy jen do úlevy, ne více, to laktaci spíš zvyšuje.
Je skvělé, jak jste se rozkojila, nebojte se, postupně se laktace upraví dle potřeb miminka, takže není nutné odsávat nějak pravidelně. Opravdu jen v případě potřeby a jen do úlevy.
Hezký den.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová