Mateřské mléko. Musím odstříkané ohřát, když nakrmí (během procházky) někdo jiný?

Zodpovězené
12. kvě 2020

Dobrý den,

omlouvám se za hloupý dotaz, ale už mám ze všech článků hlavu kolem.

Je mi jasné, že
• odstříkané mléko můžu nechat v lednici 24 h a během toho dávky ohřívat ve vodní lázni na cca 37 stupňů a malému podávat
• když budu zamrazovat, vydrží až 3 měsíce a rozmrazovat mám v lednici a opět dávky ohřívat

Co mě ale zajímá je, když půjde třeba malý s babičkou na procházku - nebude mít tedy možnost venku ohřát mléko - můžu jí s sebou dát (třeba zrovna odstříkané) mléko v lahvičce, aby ho mohla v případě nutnosti venku nakrmit?

Nebo jí ho mám ohřát a dát do nějakého termoobalu na cestu, aby mělo mléko cca 37 stupňů?

Děkuju moc!

Dobrý den,

studené mateřské mléko není nijak znehodnocené, ale jednoduše nemusí miminku teplota vyhovovat a může jej odmítat. Přirozeně je zvyklé na mléko ohřáté na tělesnou teplotu tak, jak jej saje při kojení. Mnohem zásadnější je však způsob podání dokrmu (vím, že to není odpověď na Váš dotaz, ale nedá mi to zmínit) - podávání dokrmu lahvičkou zvyšuje riziko předčasného odstavení. Pokud by se tedy vyskytly potíže s kojením, rozhodně tento způsob dokrmu doporučuji zrušit.
Hezké kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová