Mateřské mléko nejspíš nestačí. Mohu dítě dokrmit UM, pokud je pořád takto hladové?

Zodpovězené
19. črc 2022

Dobrý den,

dcera 5 týdnů stará, narozena ve 36+2 tt se vzhledem k plochým bradavkám nedokázala přisat k prsu a odmítala i klobouček. Já však mléko odsávám a na jednu dávku odsaji 100 ml a tuto pak dceři podávám co tři hodiny, tedy 8x za den. Dcera však začala jídlo vyžadovat častěji, dříve a i potom je hladová. V lednici mám trochu mléka vždy navíc, abych ji mohla dokrmit mezi jednotlivými jídly, ale stejně jí pořád MM nestačí.

Můj dotaz zní: Je pro 5týdeního kojence dostačující dávka MM?

Mohu dítě dokrmit UM, pokud je pořád takto hladové?

V noci se dcera budí velmi často a pláče a hledá jídlo. Ještě doplním, že dcera na váze přibývá, od kontroly ve dvou týdnech má nahoru 1 kg, vážíme si ji sami doma a na kontrolu k pediatře jdeme až 5.8., neboť má nyní dovolenou. Plenky má při každém přebaleni pokakané i počůrané.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vybrala jste si jednu z nejsložitějších cest krmení. Odsávání a následné podávání MM lahvičkou je cesta velmi namáhavá a vysilující. Kojení totiž není jen o jídle, kojení je o naplnění veškerých potřeb miminka. Miminko chce kojit nejen, když je hladové, ale z tisíce dalších důvodů.

Zda MM stačí, je velmi ošemetný dotaz. Jsou miminka, která se kojí méně často a miminka, která ucucávají mnohokrát během dne po malých dávkách. Kojené děti se jen výjimečně kojí v nějakých pravidelných intervalech, mohou se kojit jednou po hodině, pak po dvou, pak opět po hodině a poté usnou na 3 hodiny. Kojení je skvělé v tom, že se vždy přizpůsobí potřebě miminka, pokud mimi má hlad či žízeň, napije se, pokud nemá, jen dudá a naplňuje svou potřebu kontaktu, bezpečí, lásky. Čerpá při kojení z maminky vše, co potřebuje.

Vaše miminko přibývá pěkně, je otázka, zda pláč způsobuje hlad. Pravdou však je, že množství mléka, které miminko potřebuje časem stoupá. Při kojení se této potřebě přizpůsobuje i laktace a mléka má maminka pro své miminko stále dostatek. U odsávání tento parametr nemusí platit.
Každopádně bych doporučila vyjít vstříc potřebě miminka a podat mléko, kdykoli si řekne. Bohužel nemohu však odhadnout, kolik mléka podat. Při kojení si dávku mimi volí samo. UM samozřejmě použít jako dokrm lze.

Nakonec ještě zmíním, že je stále možné zkusit kojit. Laktaci máte pěkně rozběhlou díky odsávání, třeba již miminko přiložení a přisátí zvládne. Velmi doporučuji zkusit samopřisátí. Vytrvejte, když se jednou nepovede, nevadí, některá miminka potřebují i desítky pokusů, než přisátí zvládnou. Ploché bradavky nijak nevadí, případný klobouček může dočasně pomoci, ale neznám miminko, které by nakonec nezvládlo přisátí napřímo.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová