Měla bych začít přikrmovat 8týdenní miminko?

Zodpovězené
31. říj 2023

Dobrý den,

mám 8týdenní dcerku a v poradně nám paní doktorka řekla, abychom začaly přes den přikrmovat. Podle ní za měsíc málo přibrala (490 g). Dcerka pěkně spinká a nezdá se mi, že by byla nespokojená. Občas se začíná odtahovat od prsu, ale snažím se často přikládat, střídat prs.

Musím začít s umělým mlékem?

Neovlivní to kojení?

Mám užívat něco k podpoře mléka?

Děkuji

Dobrý den,

pokud správně počítám, tak týdenní přírůstek za druhý měsíc je cca 120 g. To není žádná tragédie. Je však vždy nutné hodnotit dítě celkově podle více parametrů - spokojenost, růst do délky, obvod hlavičky, stolice, močení. Spokojené miminko počůrá min. 6, lépe více plen za 24 hodin, budí se pravidelně na kojení, psychomotoricky je v normě. Je dobré také hodnotit rodiče - pokud máte oba dva metry, mimi zpravidla roste a přibírá rychleji, než pokud máte oba 160 cm.

V tuto chvíli bych ještě UM nedávala a spíše bych se zaměřila na trochu větší intenzitu v kojení. Toto období se někdy láme a při chybném postupu laktace začne klest. Podáním UM to ještě umocníte a laktace se sníží rychleji.

Kojte co nejčastěji, při každém kojení vysřídejte prsa i vícekrát. Hodně kojte v noci, zkuste společné spaní - pár prokojených nocí někdy laktaci krásně nakopne.

Kdyby se situace nezlepšila, zkuste si pozvat doboru LP na konzultaci.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová