Miminko 2 dny po porodu nechce papat. Je to normální?

Zodpovězené
22. lis 2019

Dobrý den,

jsem druhý den po porodu a synek vůbec nechce papat. Já ještě mléko nemám, pouze kolostrum.
Synek se mi přisaje, trochu saje a hned usne nebo se zlobí. Nic mu neteče a zhubl už 200 gramů.

Je to v pořádku? Není dehydrovaný?

Dnes mu naskočila už i žloutenka.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

ano, je to normální, mimino se může chtít kojit, je skvělé že se přisaje, i ta trocha mleziva stačí k načerpání důležitých živin. Úbytek váhy po porodu je normální. MM se obvykle začíná tvořit až 3 den či déle, přikládejte tak často, jak to jde. Pokud je miminko spavé, má žloutenku, buďte s ním co nejvíce v kontaktu - miminka se pak více budí, než když jsou zabalena v zavinovačce daleko od maminky. Střídejte prsa při kojení vždy, když miminko začne usínat, třeba i několikrát za jedno kojení. Zkuste kojit kůže na kůži v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz. Pozor na dudlík, a pokud bude doporučen dokrm, pak ne lahvičkou, ideálně cévkou při kojení.
Zda je dehydrovaný poznáte především podle čůrání - můsí čůrat a moč by měla být průsvitná a nezapáchat. Dále suché sliznice, rty apod.
Kdyby se nedařilo, neváhete kontaktovat LP v okolí, zvláště takto na počátku se dají všechny potenciální potíže včas napravit.
Držím palce a gratuluji k miminku.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová