Miminko mám na jipce po porodu se sepsí, jak začít s laktací?

28. pro 2018
Dobrý den,

miminko mám v inkubátoru, jsem druhý den po porodu a nemůžu ho přikládat. Řekli mi jen, že až budu mít mléko, tak ať přijdu odsávat, ale mě se to nezdá. Můžu začít něco dělat, i když nemůžu přikládat miminko k prsu? Zkoušeli jsme jednou včera trošku z jednoho prsa se odsálo. Můžu rozjet laktaci na odsávačce a až se malý uzdraví, tak začít kojit? Momentálně saje přes prst ze stříkačky.
Dobrý den.

Ano, můžete začít stimulovat prsa pravidelným odsáváním. Zkuste každé 3-4 hodiny cca 10-15 min nebo dokud teče mléko (nečekejte proudy, spíše to půjde po malých kapičkách, nejprve jen mlezivo - žlutohnědá tekutina. Je VELMI VÝŽVNÉ.) Pokud se podaří něco odsát, určitě se pokuste jej miminku dát (stačí třeba i lžičkou pár kapiček, nebo olíznout lžičku). Prsa nijak "neždímejte", dejte pozor na nastavení odsávačky, abyste si nezpůsobila zranění. Nejde o množství, které odsajete, ale opravdu hlavně o stimulaci, aby si prsa zvykla, na pravidelnou "práci". Pokud by to šlo, zkuste odsávat v přítomnotsi miminka, nebo alespoň u jeho fotky apod., bývá to efektivnější. Jakmile to bude možné, začněte přikládat tak často, jak to půjde, pro přirozené rozjetí laktace je ideální neustálý kontakt s miminkem, takže zkuste nosit v šátku nebo nosítku na těle.

Doporučuji kojit v tzv. savčí poloze kůže na kůži. Nenechte se odstrašit argumenty, že se miminko moc unaví a nebude mít sílu sát. Když bude unavené, tak usne (na Vašem těle), jakmile si odpočine opět se vzbudí a zkusí se nakojit. Je to přirozená aktivita. Děti na těle matky nespí dlouho, spíše pospávají a poté se kojí dle své potřeby. Pokud jsou zabalené v zavinovačce a separované od matky, spí dlouho a tvrdě. Ne každé nemocniční prostředí však umožňuje průběžný styk maminky a miminka. Každopádně po příchodu domů velmi doporučuji udělat si takový domácí pelíšek (např. ve vaší posteli) a strávit v něm pár dní až týdnů, abyste si vynahradili absenci kontaktu po porodu.

Přeji, ať vše běží co nejlépe.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli