Miminko mám na jipce po porodu se sepsí, jak začít s laktací?

Zodpovězené
28. pro 2018

Dobrý den,

miminko mám v inkubátoru, jsem druhý den po porodu a nemůžu ho přikládat. Řekli mi jen, že až budu mít mléko, tak ať přijdu odsávat, ale mě se to nezdá. Můžu začít něco dělat, i když nemůžu přikládat miminko k prsu? Zkoušeli jsme jednou včera trošku z jednoho prsa se odsálo. Můžu rozjet laktaci na odsávačce a až se malý uzdraví, tak začít kojit? Momentálně saje přes prst ze stříkačky.

Dobrý den.

Ano, můžete začít stimulovat prsa pravidelným odsáváním. Zkuste každé 3-4 hodiny cca 10-15 min nebo dokud teče mléko (nečekejte proudy, spíše to půjde po malých kapičkách, nejprve jen mlezivo - žlutohnědá tekutina. Je VELMI VÝŽVNÉ.) Pokud se podaří něco odsát, určitě se pokuste jej miminku dát (stačí třeba i lžičkou pár kapiček, nebo olíznout lžičku). Prsa nijak "neždímejte", dejte pozor na nastavení odsávačky, abyste si nezpůsobila zranění. Nejde o množství, které odsajete, ale opravdu hlavně o stimulaci, aby si prsa zvykla, na pravidelnou "práci". Pokud by to šlo, zkuste odsávat v přítomnotsi miminka, nebo alespoň u jeho fotky apod., bývá to efektivnější. Jakmile to bude možné, začněte přikládat tak často, jak to půjde, pro přirozené rozjetí laktace je ideální neustálý kontakt s miminkem, takže zkuste nosit v šátku nebo nosítku na těle.

Doporučuji kojit v tzv. savčí poloze kůže na kůži. Nenechte se odstrašit argumenty, že se miminko moc unaví a nebude mít sílu sát. Když bude unavené, tak usne (na Vašem těle), jakmile si odpočine opět se vzbudí a zkusí se nakojit. Je to přirozená aktivita. Děti na těle matky nespí dlouho, spíše pospávají a poté se kojí dle své potřeby. Pokud jsou zabalené v zavinovačce a separované od matky, spí dlouho a tvrdě. Ne každé nemocniční prostředí však umožňuje průběžný styk maminky a miminka. Každopádně po příchodu domů velmi doporučuji udělat si takový domácí pelíšek (např. ve vaší posteli) a strávit v něm pár dní až týdnů, abyste si vynahradili absenci kontaktu po porodu.

Přeji, ať vše běží co nejlépe.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová