Miminko po kojení zvrací, málo přibírá, má řídkou, žlutou stolici. Co dělat?

Zodpovězené
1. dub 2019

Dobrý den,

máme dvoutýdenního synka, jehož kojím. Pěkně spinká, je klidný, papá každé 3 hodinky, v noci i každé 2. Problém je ten, že za týden přibral jen 30 g. Kojím někdy z jednoho a někdy z obou prsů. Občas po kojení velmi zvrací, proudem. Není to často.

Může to být tím, že se hodně napapal?
Je řídká žlutá stolice v pořádku?

Když mu dám 1 prs, tak ještě hledá. Když dám i z druhého, tak se pozvrací. Kde dělám chybu?

Jak zjistím, že má dost mlíčka?
Mám po vracení ještě kojit?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

kojte vždy z obou prsou a klidně vystřídejte i vícekrát. Kojit můžete i po zvracení. Otázkou je právě zmíněné intenzivní zvracení. Pokud je časté a obloukem, doporučuji řešit s pediatrem - reflux atd.
Doporučuji kojení v savčí poloze (wwww.prirozenekojeni.cz), kdy miminko přirozeně leží na břiše matky a omezuje se tím polykání vzduchu, reflux i kolika. Barva a konzistence stolice bývá standardně = míchaná vajíčka. Může se však výrazně lišit - od zelené po hnědou a nemusí jít o žádný problém. Pokud je však ve stolici krev či hlen, často to ukazuje na potíž s trávením bílkoviny kravského mléka (ABKM).

Váhový přírůstek 30g/týden, je opravdu nízký, nicméně pokud se kojení teprve rozjíždělo, je to OK. Pokud by však nadále pokračovaly nízké váhové přírůstky, bude opravdu někde v kojení problém a doporučuji se obrátit na doboru LP v okolí - na doporučení nebo na www.prirozenekojeni.cz.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová