Miminko při kojení neusne. Dělám někde chybu?

Zodpovězené
1. zář 2023

Dobrý den,

sleduji Vaši poradnu, moc se mi líbí Vaše odborné a velmi lidské odpovědi. Zkusím se poradit i já. Mám krásnou 3,5měsíční plně kojenou holčičku. Večer při kojení obvykle neusne (oba prsa na večer). Dá si jen malý mikrospánek, rychle se probere. Dám ji tedy obvykle odříhnout, což je u ní promptně. Potom ji uložím do postýlky, u kolotoče usne. Když to nejde, tak ji znovu kojím. Umí tedy zaspinkat i bez kojení.

V noci se po 2 měsících budí každé 1-2-3 hodiny a jsou dny, kdy nedokáže v noci po kojení usnout. Vrtí se, otáčí hlavičku nervózně a chce prso na cucání.

Dudlík odmítá, i když jsem se na takové chvíle ho snažila zavést, jen minimálně ho vezme. Jsou tedy noci, kdy chce být nonstop na prsu a noci (těch je málo), kdy se 3x efektivně napije a po 10 – 30 minutách usne. Pro mě je to v každém případě velmi vyčerpávající (nespím vůbec). Když si otáčí hlavičku, tak vždy jí prso vypadne a já ho tedy přidržuji, aby se znovu správně přisála. Zkouším ji i v noci odříhnout i přebalit, neboť spotřebuje v takové noci i 2 plenky, protože tak pije. Někdy to pomůže, někdy pokračuje to její nervózní chování.

Byly i dny, kdy jsme se ji zkoušeli mezi 20:00 hodinou a 1:00 v noci uspat jiným způsobem, ať nepije tolik mlíčka a naučí se spojovat spánkové cykly. Tehdy pije o 1, 4, 7 m. a ještě pospí.

Prospívá hezky, čurá hodně a stolici má pravidelně 2x denně bez problémů. Neblinká vůbec, přes den je kojena na požádání – napije se rychle. Je pravda, že často pustí prso, otočí se a znovu se nacucne, pije dál a toto opakuje - tehdy ji dávám odříhnout a končím kojení, nebo když ještě vidím, že chce, nabízím druhé prso.

Dělám někde chybu v noci?

Děkuji

Dobrý den,

toto je spíše než o kojení dotaz o spaní a usínání. Tak, jak mi situaci popisujete, nevidím nikde nic, co byste měla měnit, tedy žádnou "chybu". Každé mimi je jiné, na každé zabírá něco jiného. Jisté je, že Vaše miminko má potíž usnout, uvolnit se, získat pocit bezpečí a jistoty během noci. Získává ho od Vás a při kojení.

Nevím, co mu vadí (někdy to bývá růst zoubků, ale to je většinou dočasný problém, který sám odezní), jindy je to období rychlého vývoje, kdy je mozek natolik zahlcen informacemi, že zkrátka nezvládá jen tak přestat vnímat a usnout.

Obávám se tedy, že nemám žádnou konkrétní radu, ale odkážu Vás na www.prosimspinkej.cz, kde možná najdete nějaké tipy a rady, co byste mohla zkusit.

Každopádně velmi gratuluji ke krásnému a spokojenému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová