Miminko stále spí, kojí se každé 3 hodiny a vypije max 15ml. Jak kojit spavé dítě?

Zodpovězené
22. kvě 2019

Dobrý den,

můj týdenní syn měl žloutenku a byl 24 hodin na fototerapii. Po této proceduře přestal pořádně otevírat ústa a dostatečně se nepřisaje. Jen chytí bradavku a nic nedělá. Pravidelně ho přikládám, ale nevidím žádné zlepšení. Mléko si odsávám a krmím přes cévku. Nebo mu dávám umělé mléko, protože nemám dostatek mateřského.

Dítě je spavé a k jídlu se budí cca každé 3 hodiny. Začne pomrnkávat, ale stále spí. Vypije 10 - 15 ml a spokojeně odfukuje dále.

Jeho váha je 4 300 g.

Jak mám kojit takto spavé dítě?

Za odpověď děkuji

Dobrý den.

V tomto případě rozhodně doporučuji savčí polohu, ideálně kůže na kůži, tedy miminko nahaté nebo jen v plence a vy také do půli těla. Kojení v této poloze miminka oslabená žloutenkou aktivuje, méně spí, reflexy jsou intentzivnější. Také velmi doporučuji co nejintentzivnější kontakt = nenechávat miminko spát samotné zabalené v zavinovačce v postýlce. Mějte jej co nejvíce u sebe. Miminka tak lépe reagují a jsou více stimulována ke kojení. Zkuste přidat cévku přímo k prsu, pokud syn bude sát sám, super, pokud ne, zkuste mírně pomoci tak, že cévku nasadíte na stříkačku s mlékem.

A především - nebojte se, je to teprve týden, času na to, aby se vše rozjelo tak, jak má, je spousta. Nedávejte dudlík, lahvičku, kojte tak často, jak bude chtít miminko, nejdéle však po cca 3 hodinách (kvůli žloutence). Velmi doporučuji společné spaní.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová