Modřina na bradavce. O co se jedná?

Zodpovězené
5. srp 2019

Dobrý den,

mám 10 denní miminko a zhruba 3 - 4 dny dozadu se mi na jedné bradavce udělala jako kdyby taková vypouklá modřina (podlitina). Při kojení a také na dotek je to dost bolestivé. Dnes se mi zdá, že to trochu ustoupilo. Změnila se barva z tmavě fialové na takovou modrou a už to není až tak vypouklé.

O co se může jednat?

Při kojení na tom prsu musím zatínat zuby. Snažím se. aby se miminko přisálo vždy správně. A to nejen na bradavky, ale také s částí dvorce.

Je možné, že jsem si miminko někdy špatně přiložila a toto je důsledek toho?

Druhý problém mám ohledně asi nedostatku mléka. V porodnici jsem mléko neměla a miminko bylo dokrmované stříkačkou. Doma jsme už kombinovali moje mléko a umělé mléko cévkou.

Poslední dva dny už jsme umělé mléko úplně odbouraly. Vždy to kojení sice trvá velmi dlouho a střídám prsa, ale stačilo mu to. Dnes při posledním kojení syn plakal na prsu a cítila jsem, že mu nic neteče. Tak jsme opět museli dokrmit cévkou, protože jedl a byl očividně hladový.

Je takový postup správný?

Jak nabrat více mléka, aby to malému stačilo?

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

rozdělím odpověď na dvě části.

1) modřina - patrně způsobena špatným přisátím, kdy mohlo dojít k nějakému pohmoždění. Pokud se hojí a miminko se již přisává dobře, je to ok. Pokud ne a stav se zhoršuje, rozhodně doporučuji kontaktovat gynekologa.

2) nedostatek mléka - je skvělé, že se Vám postupně podařilo odbourat UM. Postupujte nadále, jako doposud a dokrmujte jen v nejnuttějším případě. Kojte každé kojení z obou prsou a několikrát je vystřídejte, zkuste kojit kůže na kůži. Zkuste také kojit v tzv savčí poloze (viz www.prirozenekojeni.cz).

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová