Mohu brát výživový doplněk ze 100% hroznů během kojení?

Zodpovězené
2. bře 2021

Dobrý den,

mám téměř tříměsíční dcerku, která je zatím plně kojená na požádání cca každé 2,5 hodiny. Vydrží být vzhůru cca 1,5 h a potom spinká cca 40 minut. V noci se budí jen 1-2x na kojení. Nikdy jsme nedokrmili umělým mlékem, ale občas večer už musím rozmrazit moje odsáté mléko, protože vidím, že dcerka je hladová.

Nejprve jsem měla spoustu mléka, tak jsem to využila a odsávala do zásoby a mrazila. Nyní se mi tvorba sama od sebe snižuje a nechápu proč. Od začátku od porodu piji minimálně 1 láhev Vinei denně a 2x denně čaj na kojení. Zkoušela jsem už i pískavice a Benedikt, ale nemám pocit, že by pomáhaly.

Tchán mi poradil tento výživový doplněk (doporučil mu ho užívat doktor po výměně kyčelního kloubu).

Může tento doplněk zvýšit tvorbu mléka, když je ze 100% hroznů?

Nedočetla jsem se, jestli ho můžu i během kojení.

Jaký je Váš názor?

Děkuji

Dobrý den,

daný výživový doplněk neznám a můj názor na veškeré bylinky, homeopatika a podobné podpůrné prostředky je jednoduchý. Zdravá, dobře živená středoevropanka dokáže kojit bez potíží i bez nich. Jde jen o to, přizpůsobit se miminku a kojit tak, jak samo chce. Mít s ním dostatek přímého kontaktu a nechat fungovat to vše, co kojení je - chemii, hormony, blízkost, lásku, vztah. Nechat plynout čas a neměřit, kolik, jak dlouho a jak často. Kojení není jen jídlo, je to vztah. Miminko se může chtít kojit z milionu důvodu a jen jedním z nich je hlad.

Nevím, z čeho soudíte, že máte méně mléka - že se méně nalévají prsa? Miminko se chce večer déle kojit? Miminko ubírá na váze?

Jediným důvod pro dokrm je dlouhodobý nedostatečný váhový přírůstek. Pokud miminko prospívá a dostatečně čůrá, není k dokrmu (ani Vaším odsátým mlékem) žádný důvod. Naopak, jeho podání vede k možnému poklesu laktace a následným potížím, protože Vaše tělo bude vyrábět méně mléka, než je třeba.
Pocit nenalitých prsou je v této době zcela normální. Mléko už se přestává tvořit do zásoby a většina se začne tvořit již při kojení, také tkáň mléčných žláz si již "zvykla" a pocit nalitých prsou tedy už mít nemusíte.
Kojte tak často, jak chce miminko, často při kojení střídejte prsa, můžete zkusit prokojit pár nocí (laktace se tím zvýší). Věřte sobě a miminku.
Pokud chcete brát některé z podpůrných prostředků, zpravidla to není nebezpečné, ale zároveň to není nutné.

Držím palce a přeji krásné kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová