Mohu denně užívat 18 tablet na podporu laktace?

Zodpovězené
7. únor 2022

Dobrý den,

můj problém je, že přicházím o mlíčko. V porodnici mi nebyl nikdo schopen pomoci s kojením a synek se neuměl přisát, tak jsem jen odsávala. Když už se naučil přisát, tak už mám málo mlíčka.

Kontaktovala jsem laktační poradkyně. Každá z nich mi poradila, abych nasadila 18 tablet denně na podporu laktace. Mně se to zdá hodně, nechci přijít o ledviny.

Je to bezpečné?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel, nevím, jak je miminko staré, ale předpokládám, že max. několik dnů/týdnů. Pokud se nyní již miminko přisává, máte skoro vyhráno. Začněte přirozeně kojit - tedy tak často a tak dlouho, jak mimi chce. Velmi doporučuji non stop kontakt a společné spaní, aby mělo mimi neustálý zdoj potravy a mohlo se kojit tak často, jak chce. Zpočátku to může být i po hodině. To je právě to, co podpoří laktaci - kojení, společný kontakt. Vaše tělo musí cítit, že na blízku je tvoreček, pro kterého je třeba tvořit mléko. Časté přikládání a kojení podporuje další tvorbu mléka. Hlídejte počůrané plenky, pokud miminko počůrá min. 6 plen za den, tekutin je dostatek. Pokud by bylo nespokojené, samozřejmě dokrmte, ale snažte se co nejčastěji kojit.

Nevím, jaké tablety jste dostala doporučeny. Já osobně nejsem příliš velký zastánce podobných podpůrných prostředků. Zdravá středoevropanka dokáže vytvořit dostatek mléka i bez nich. Jde opravdu jen o podporu. Je to podobné, jako kdybyste jedla denně 18 vitamínů a doufala, že budete zdravá, přestože nesportujete, neotužujete se a jste zalezlá doma u TV.

Protože nevím, co je to za doplňky, nemohu na Vaši otázku přímo odpovědět, nicméně může názor na podporu laktace - viz výše.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová