Mohu kombinovat umělé a mateřské mléko?

Zodpovězené
5. srp 2022

Dobrý den,

doma mám 10denní miminko, které prospívá. Pár dnů dozadu při kojení jsem měla pocit, že už mu moje mléko nestačí. Synek byl stále během kojení nespokojený. Budil se každých 30 minut a mě už bradavky šíleně bolely, tak jsem mu na noc dala UM, po kterém spal 3,5 hodiny. Během noci jsem mu dala ještě dvakrát UM a pěkně spinkal.

Další den jsem mu začala od rána dávat své mateřské, a to až do dalšího rána, kdy už byl zase celou dobu nespokojený. Pořád plakal. Za celý den pospal asi hodinu, jinak plakal. Stále jsem ho přikládala k prsu a nezlepšovalo se to, tak jsem mu dala umělé mléko. Rozhodla jsem se, že ho odstavím.

Problém je, že prsa se mi stále nalévají.

Mohu mu dávat umělé i mateřské mléko?

Jak jej odstavit úplně?

Děkuji

Dobrý den,

nejsem si jista otázkou - jak odstavit, nebo jak dál plně kojit. To, co popisujete, je velmi typické, miminko může v prvních dnech chtít kojit velmi často, i po hodině, podáním UM bohužel dojde k tomu, že Vaše laktace se nemůže plně rozjet a zbrzdí se, to vede opět k nespokojenosti miminka a poté opět k podání UM.

Pokud se prsa stále nalévají a vy chcete kojit, pak kojte - kojte co nejčastěji, hodně v noci, často střídejte prsa při kojení - i několikrát za kojení. Bradavky mazejte, bolest časem přejde.

Pokud jste se rozhodla odstavit, pak nekojte, při nalitých prsou odsávejte do úlevy - ne více, prsa chlaďte. Tvorba mléka se postupně utlumí. Odsát pár kapek však můžete i po mnoha týdnech, to je zcela normální.

Kombinovat UM a mateřské můžete, zpravidla to nevadí. Pokud by mělo mimi potíže s prdíky, mohou být spojeny s bílkovinou kravského mléka v UM, pak zkuste UM označené jako HA.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová