Mohu plnohodnotně kojit i s kloboučky? A jak správně kojit a kolik má dítě vypít mléka během kojení?

Zodpovězené
25. říj 2022

Dobrý den,

v porodnici mi laktační poradkyně doporučila kojící kloboučky, protože malá se nechtěla přisát vzhledem k mým plochým bradavkám. Všude poslouchám, že bych se jich měla zbavit, ale bez nich se prsu ani nedotkne, přímo vyvádí. Navíc jí dávám papat pouze z prsou, takže nemám ani představu, kolik vypije a taky ji ani nevážím.

Je možné plnohodnotně kojit delší období i s kloboučky?

Je nějaká tabulka, kolik by mělo dítě vypít v konkrétním období?

Je správné střídání prsů během jednoho kojení nebo jeden prs jedno kojení, druhý prs druhé kojení?

Děkuji

Dobrý den,

kojení přes kloboučky je možné v případě, že se miminko neumí a odmítá přisát napřímo (někdy jsou důvodem vpáčené či ploché bradavky, jindy jsou důvody jiné). Pravdou však je, že časem se na bradavku (i plochou či vpáčenou) dokáže přisát každé zdravé miminko. Jde jen o trpělivost.

Statisticky je kojení přes kloboučky problematičtější, miminka mohou mít horší váhové přírůstky, kojení je pro ně náročnější - musí nasát do kloboučku a poté až do úst. Klobouček deformuje přirozené otevření úst a technika sání je lehce odlišná. Dále silikon tvoří bariéru mezi ústy a bradavkou, ovlivňuje signály vysílané při kojení do mozku a tak také složení mléka i míru produkce. Je však lepší kojit přes kloboučky než nekojit vůbec.

Znám některé maminky (není jich mnoho), které kojily bez problémů dlouhodobě s kloboučky.

Střídat prsa při jednom kojení rozhodně doporučuji, klidně i několikrát.

Tabulku váhových přírůstků kojených děti používá většina pediatrů, můžete je najít např. i na webu Laktační ligy www.kojeni.cz. Čísla však nemusí být vždy vypovídající, důležité je celkové prospívání miminka, hmotnost, obvod hlavičky, délka, jeho psychomotorický vývoj. Vypovídající je také počet počůraných plen - min. 6 za 24 hodin, lépe více.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová