Mohu zpátky kojit 3měsíčního syna?

Zodpovězené
20. srp 2021

Dobrý den,

zajímá mě, jestli můžu opět kojit 3měsíčního syna. Měsíc jsem kojila, mléka jsem měla opravdu hodně, až moc. Pak přišel zlom, psychicky jsem byla úplně vyčerpaná. Jednu noc mi strašně probrečel a já s ním. Nic jsem nenapsala a ráno jsem koukla na prsa a byla úplně suchá. Tak jsem mu nabídla flašku s UM - to byl boj, vůbec nechtěl, ale nějak jsme se k tomu dostali a začal si to brát.

Za 2 dny se mi prsa úplně naplnila, ale já nevěděla a vůbec mě nenapadlo, že bych ho mohla opět začít kojit. I když jevil o to strašný zájem a měsíc po um byl stále takový, jak kdyby mu to prso chybělo, ale z mého okolí mi nikdo neporadil, co dělat. Ve 2 měsících jsem se ho snažila opět přiložit k prsu a sál, ale měla jsem strach, aby nebyl nějak hladový.

Neinformovala jsem se dostatečně. Vůbec mě nenapadlo, že to vůbec jde se znovu rozkojit.... Dnes jsem zkusila, zda mi mléko stále jde a jde pěkně bílé po kapkách. Malý mi začíná veškeré um odmítat a pořád má problémy se stolicí. Byl často nemocný a ve 2 měsících už měl 2 zoubky a teď ve 3 m. mu roste další. Narodil s váhou 2 850 g a 48 cm a teď ve 3 měsících má 6 500 g a 61 cm. Při kojení krásně přibíral až dost. Doktorka zkoušela, zda jí funguje váha, že tak přibírá, ale pak přišla ta noc a já s tím sekla. Každý mi říkal, že mám hladové mléko. Vůbec mě nenapadlo se poradit s doktorkou, nic... Byla jsem úplně vyčerpaná a z okolních keců nucena mu to um nabídnout.

Je možné se ještě plně rozkojit a má to cenu, když budeme za měsíc začínat s příkrmy?

Malého, když dám k prsu, tak si spíš cucá, ale zkoušela jsem mu dávat mlíčko přes stříkačku u prsu, a to začal sát.

Děkuji

Dobrý den,

je naprosto úžasné, že se chcete ke kojení vrátit. Samozřejmě, že je možné to zkusit a rozkojit se buď plně nebo alespoň částečně. Vše záleží na tom, jak se do toho zakousnete. Není třeba si nic vyčítat, mateřství je (a na počátku zvlášť) velmi náročné období a není divu, že jsme my maminky z mnoha situací vystrašené, nejsme si jisté, občas posloucháme neprofesionální rady a děláme chybná rozhodnutí. Není však nutné si nic zpětně vyčítat, dělala jste, co jste považovala za nejlepší.

Co dělat nyní? Zkrátka začněte kojit - kojit, kojit a kojit. Co nejvíce a co nejčastěji. Velmi pomáhá kojení v noci, takže doporučuji společně s miminkem spát a kojit v noci.
Největší riziko vidím v používání lahvičky na podání UM. Pokud budete dávat dokrm UM, pak zkuste použít cévku přímo při kojení - viz. www.infookojeni.net.

Dále zkuste webovky www.prirozenekojeni.cz, kde najdete spoustu info o savčí poloze, důležitosti kontaktu kůže na kůži při kojení a tvorbě mléka.
Kojte co nejčatěji, zksute snížit množství UM a kojit spíše častěji a dokrmovat menší dávkou. Pokud uvidíte, že se kojení zlepšuje, zkuste postupně snižovat množství UM - např. každé 3 dny o 10 ml/dávka.

Ohledně příkrmů - není pravda, že je třeba začít s příkrmem v ukončeném 4. měsíci. Kojit se doporučuje do ukončeného 6. měsíce, stejně tak i při UM stačí začít až po ukončeném 6. měsíci. Pokud se Vám podaří rozkojit, nebo alespoň částečně kojit a jen občas dokrmovat, můžete poté místo dokrmu začít podávat příkrm a stále kojit.

Mco držím palce, ať se daří.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová