Moje dcera odmítá bradavku. Proč?

Zodpovězené
17. srp 2020

Dobrý den,

moje dcera odmítá bradavku. Na začátku si ji přiložím a chvilku pěkně papá. Asi po minutě vyplivne a už nechce vůbec. Mléko mám a také je hladová, jen nechce ani z jednoho a ani z druhého prsu. Měním i různé polohy.

Co bych měla dělat v takovém případě?

Snažím se i 45 minut, ale už strašně pláče a musím jí dát láhev.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel nevím, jak je miminko staré a jak dlouho potíže trvají. Také nevím, jak často je miminko kojené a od kdy dostává občasný dokrm lahvičkou.
Faktem je, že podobné chování se často objevuje mezi 3. a 4. měsícem v případě, že miminko dostává občasný dokmr lahvičkou a je kojeno v pravidelných intervalech. Kojení je totiž velmi rozmanitý proces, děti se někdy chtějí kojit často a krátce, jindy mají delší intervaly a kojí se déle, někdy více v noci a méně přes den a jindy v noci spí a kojí se častěji ve dne. Zkrátka tak, jak chtějí a instiktivně cítí své potřeby. Naším úkolem je se jim přizpůsobit a věřit, že ona vědí lépe než my, kdy a jak se mají kojit.
Zásahy do tohoto procesu kojení komplikují, mohou způsobit pokles laktace a mléko pak teče méně. Často mléko více teče prvních pár minut (jako ve vašem případě), kdy ještě funguje tzv. vypuzovací reflex, pak tok trochu opadá a je na miminku, aby si svou dávku vytáhlo. Pokud je miminko zvyklé, že přijde lahvička, umí si spočítat, že to pro něj bude méně namáhavé - ano děti jsou v tomto velmi chytré.
Jaké máte možnosti - můžete zkusit dát dokrm cévkou přímo při kojení - viz. www.infookojeni.net. Tak prodloužíte kojení a motivujete miminko k delšímu sání prsu. Dále doporučuji kojit co nejčastěji, mohlo by pomoci prokojit pár nocí a spát společně s miminkem noční kojení totiž laktaci velmi prospívá.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová