Můžu ovlivnit kvalitu a množství mléka již v těhotenství?

Zodpovězené
27. bře 2019

Dobrý den,

moc Vás prosím o radu.

Dříve než se dostanu k jádru věci, bych ráda o sobě napsala. Je mi 24, doma mám 21 měsíční dcerku a další miminko čekám.

Už když jsem čekala malou chtěla jsem kojit co nejdéle. Bohužel jsem skončila ve 3 měsících. Podle pediatra malá ten měsíc málo přibrala (550g). Před tím přibrala 1200g a na kontrole ve čtyřech týdnech 980g. Řekl mi, že musím začít dokrmovat. Až teď všude čtu a vidím, jakou pitomost jsem asi udělala. Malá měla cca každý den 9 a více počůraných plen a kakala 3-4x za den a v noci krásně spala. Krásně pila, neměla potíže s kolikami. Po zavedení dokrmu konec. Malá už nechtěla prsa. I když jsem se snažila sebevíc, malá plakala a plakala a nechtěla se přisát a já taky brečela, protože jsem věděla, že je kojení konec. Alespoň jsem ještě do 6ti měsíců malé dávala odstáté MM, ale toho ubývalo a ubývalo, takže od 6m je malá na UM. Přibírala měsíčně po kile a pediatr byl spokojený, ale já ne.

Ptám se sama sebe, kde jsem udělala chybu?
Připadám si jako neschopná matka, která selhala, protože nedokázala nakrmit své dítě a doteď mě to trápí a bolí. Malá je sice veselá a mám dojem, že jí ten brzký odstav snad neublížil, ale mě to psychicky hodně vzalo. Nejvíc mě dorazilo, když mi moje vlastní matka, která mimochodem nekojila ani mě, ani mé dva sourozence řekla: "Já jsem ti to říkala, že kojit nebudeš tak dlouho, cos čekala, máš malá prsa. Mlíko nemáš a jen si nechávala malou o hladu, to jsi matka? Radši ji dej z flašky, ať se pořádně nají." A dál vedla řeči, jak je to stejně divné kojit tak dlouho, že i ty 3 měsíce je už moc!!

Konečně se dostávám k mému dotazu. Můžu tedy nějak ovlivnit už v těhotenství, kolik mlíka se mi bude tvořit a aby bylo silné? Chci udělat maximum pro to, abych alespoň druhé dítě mohla kojit co nejdéle. Moc Vás prosím o radu, co pro to mám udělat?

Děkuji mockrát za odpověď.

Dobrý den.

Jste úžasná a bezva máma. O selhání by se dalo hovořit spíše ze strany pediatra. Váhový přírůstek 550g za měsíc není žádná tragedie. Kojené děti přibírají skokově (průměrně to vychází na cca 140g/týden, což je naprosto dostačující). Neudělala jste žádnou chybu, jen jste poslechla nesprávné doporučení. I kdyby váhový přírůstek nebyl dostatečný (ačkoli byl), mělo by se nejprve vyhodnotit stávající kojení a doporučit změny, které by vedly k opětovnému prospívání. Primárně doporučit dokrm je nesprávný krok.

Myslím, že pro budoucí spokojené kojení nemusíte dělat vůbec nic. Vaše tělo už jednou kojilo a velice dobře. Abyste si kojení naplno užila a vše proběhlo přirozeně a bez potíží, vyzkoušejte ihned po porodu tzv. samopřisátí, kdy Vám miminko dají na bříško a ono se samo k prsu dostane (s Vaší pomocí), přisaje se a kojí se dle své potřeby. Je to nezapomenutelný zážitek. Miminko si tuto zkušenost zapamatuje a poté je kojení často již bez větších potíží. Není důvod se obávat, že byste neměla dostatek mléka. Kojte dle potřeb miminka, velmi doporučuji nošení v šátku (navíc u druhého dítěte velmi oceníte, že máte volné ruce 🙂).

Ohledně rozdílného názoru s Vaší maminkou - je mi líto. Občas se názory generací prostě liší a Vy máte absolutní právo rozhodnout se, jak budete pečovat o své dítě (včetně kojení). Kojení je jedním z nejkrásnějších zážitků v životě dítěte i ženy, je to vztah, dokonalé splynutí. Kdo nezažil, nepochopí. V nedávné době jsem zde odpovídala na velmi podobný dotaz, zkuste jej vyhledat.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová