Nalitá prsa po ukončení kojení. Jak zastavit tvorbu mléka?

Zodpovězené
28. srp 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na radu.

Mám syna, kterému jsou 2 roky a 8 měsíců. Již delší dobu jsem se snažila o postupné ukončení kojení, ale výsledek byl takový, že mléko se pořád tvoří a je ho hodně, i když malý pil jen na noc a ráno. Jsem hodně vyčerpaná a čím dál více mi to kojení vadilo, tak jsem se pokusila dvakrát to ze dne na den ukončit, jenže ty dva pokusy dopadly tak, že prsa se nalívala a hodně to bolelo, takže jsem ustoupila a aby se mi ulevilo, zas jsem mu dala prso.

Ted jsem to zkusila na potřetí. Díte je třetím dnem u prarodičů, zvládá to dobře, u mě zas byl stejný průběh - prsa nalitá, tvrdá, zahřívala jsem v teplé sprše, pak odstříkávala do úlevy, dávala jsem si pak tvarohový zábal, pak přikládala mokrý ručník, pila šalvěj (poradila mi to kámoška), prsa jsem masírovala, ale i přes to cítím, že něco není v pořádku. Prsa nejsou celá tvrdá a nateklá, ale bolí mě a mám na dvou místech takové tvrdší oblasti, něco jako boule.

Co s tím?

Moc se bojím zánětu, potřebuji chodit do práce. Vracet se ke kojení již nechci. Prosím, poraďte.

Děkuji!

Dobrý den,

postupujete správně - odstříkávat do úlevy, šalvěj atd.

Co můžete ještě zkusit jsou zábaly z tvarohu a případně (babská rada) tvrdého alkoholu. Chladí a pomáhají snižovat laktaci. Nejhorší je cca první týden až 10 dní. Nebojte se vzít si Ibalgin apod., pomáhá nejen od bolesti ale i jako prevence zánětu.

Pokud by se situace nelepšila, je možné zmírnit laktaci i medikací, pak se obraťte na svého gynekologa.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová