Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nalitá prsa po ukončení kojení. Jak zastavit tvorbu mléka?

Zodpovězené
28. srp 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na radu.

Mám syna, kterému jsou 2 roky a 8 měsíců. Již delší dobu jsem se snažila o postupné ukončení kojení, ale výsledek byl takový, že mléko se pořád tvoří a je ho hodně, i když malý pil jen na noc a ráno. Jsem hodně vyčerpaná a čím dál více mi to kojení vadilo, tak jsem se pokusila dvakrát to ze dne na den ukončit, jenže ty dva pokusy dopadly tak, že prsa se nalívala a hodně to bolelo, takže jsem ustoupila a aby se mi ulevilo, zas jsem mu dala prso.

Ted jsem to zkusila na potřetí. Díte je třetím dnem u prarodičů, zvládá to dobře, u mě zas byl stejný průběh - prsa nalitá, tvrdá, zahřívala jsem v teplé sprše, pak odstříkávala do úlevy, dávala jsem si pak tvarohový zábal, pak přikládala mokrý ručník, pila šalvěj (poradila mi to kámoška), prsa jsem masírovala, ale i přes to cítím, že něco není v pořádku. Prsa nejsou celá tvrdá a nateklá, ale bolí mě a mám na dvou místech takové tvrdší oblasti, něco jako boule.

Co s tím?

Moc se bojím zánětu, potřebuji chodit do práce. Vracet se ke kojení již nechci. Prosím, poraďte.

Děkuji!

Dobrý den,

postupujete správně - odstříkávat do úlevy, šalvěj atd.

Co můžete ještě zkusit jsou zábaly z tvarohu a případně (babská rada) tvrdého alkoholu. Chladí a pomáhají snižovat laktaci. Nejhorší je cca první týden až 10 dní. Nebojte se vzít si Ibalgin apod., pomáhá nejen od bolesti ale i jako prevence zánětu.

Pokud by se situace nelepšila, je možné zmírnit laktaci i medikací, pak se obraťte na svého gynekologa.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová