Nedostatek mateřského mléka. Je možné, že ji už nestačí?

Zodpovězené
30. bře 2020

Dobrý den,

mám 2měsíční dcerku. Od narození jsme neměly problém s kojením, umí sát krásně a do poslední kontroly v 6. týdnu krásně přibývala na váze cca 200 g za týden. Poslední 2 týdny ale začala výrazně zkracovat interval mezi kojením - přes den se chce kojit každou hodinu. Na chvíli je spokojená a usměvavá a po hodině začne zase plakat, je vidět, ze má hlad a brání jí to i ve spánku přes den. V noci spinká pěkně, kojí se po 4 hodinách.

Můj dotaz: Je možné, že jí už moje mléko nestačí?

Nemám doma bohužel kojeneckou váhu, takže nevím, jestli od poslední kontroly přibrala.

Děkuji za radu.
Bára

Dobrý den,

není možné, aby jí mateřské mléko nestačilo, jen jí stačí přes den na danou dobu a ve chvíli, kdy potřebuje znovu, řekne si. Děti by měly být kojené na požádání, ony samy nejlépe vědí, kdy chtějí kojit. Kojení také nemusí být jen o jídle, ale o mnoha dalších potřebách. Kojte při každém kojení z obou prsou a můžete je i několikrát vystřídat, vždy, když už dítě nesaje, ale spíše jen dudlá. Také doporučuji kojit v tzv. savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz. Tato poloha zintenzivní přirozené instinkty a laktace se opět přizpůsobí potřebě. Zatím není důvod panikařit, krásně jste se rozkojila, občasné "laktační krize" jsou běžné, jde jen o to vydržet a přizpůsobit se potřebě miminka.
Drží palce

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová