Nedostatek mléka. Je vhodné přidat večer po kojení ještě UM?

Zodpovězené
12. srp 2020

Dobrý den,

mám 16 dní starou holčičku, plně kojím. Přes den je úžasná, ráno v 8 nakojím, jdeme na procházku a po návratu domů spí až do 12 hodin na terase v kočárku. Pak opět nakojím, pomazlíme se, usne mi v náručí, dám do postýlky a zase spinká minimálně 4 až 5 hodin. Poté ale klid končí. Nakojím ji, ale nechce usnout, oči má dokořán, vzteká se, je celá rudá, třepe se, tak zkusím znovu kojit, přisaje se, je hladová. A takto je to pořád dokola až do cca 11 hodin večer, kdy odpadne únavou.
Připadá mi, že mám pro ni večer prostě málo mléka a má pořád hlad. Zkusila jsem odsát, abych měla představu a více jak 50 ml z prsa prostě nedostanu. Další den jsem tedy zkusila přes den, kdy mám více mléka, odsávat, abych měla nějakou zásobu na večer. A když už prostě večer nemám mléko, abych uspokojila její potřeby, dám malé zásobu z lahvičky, kterou okamžitě vypije a pak konečně usne.

Chci se zeptat, jestli by bylo například vhodné na večer po kojení přidat ještě UM. Případně. čím to může být, že má malá večer takový hlad?

Moc děkuji.

Dobrý den,

bohužel nepíšete, jak často se miminko kojí, nicméně pochopila jsem správně, že během dne se kojí ráno kolem 8. poté v poledně a poté až po 16 hodině. Nevím, jak často se kojí v noci. Nutno podotknout, že je to poměrně málo, ale zásadní obecně je, zda miminko váhově prospívá. Pokud ano, berte tuto frekvenci, včetně večerního neklidu jako rytmus, který Vaše holčička má. Pokud však váhově neprospívá a je nespokojená, může být večerní neklid spojen s poklesem laktace (večer může být hladina prolaktinu nízká a mléko teče pomaleji a je pro miminko obtížnější jej sát ). I proto se rozčiluje a pije dlouho a po troškách či usíná.

Pokud je to možné, zkusila bych jednoduše kojit častěji. Mít miminko co nejvíce u sebe - v kontaktu s maminkou se budí častěji, protože cítí možnost se napít. Pokud spí v kočárku či postýlce, občas maminka může propásnout chvíli (třeba jen minutku), kdy se miminko zavrní a říká si tak o kojení, pokud nedostane, opět usne a vzbudí se až s velkým hladem.
Bohužel dlouhé pauzy mezi kojením snižují tvorbu mléka, takže dlouhodobě vedou k poklesu laktace a postunému zavedení příkrmů.

Není důvod, proč byste něměla pro své miminko dostatek mléka, jen je třeba kojit častěji. Důležité také je, že množství které odsajete, nijak nekoresponduje s množství, které miminko vypije. Je mnoho žen, které neodsají téměř nic (třeba jen 15 ml) a přesto plně kojí.

Dokrm lahvičkou v tuto chvíli nevidím jako nutný, naopak by pravděpodobně vedl k dalšímu prohloubení potíží a předčasnému odstavení.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová