Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nedostatek mléka - miminko 2 měsíce. Jak postupovat?

Zodpovězené
1. čer 2020

Dobrý den,

mám již třetí dítě, předchozí kojení vždy bez problému, ale nyní s dcerou bohužel "bojují".
Dcera je poslední týden u prsu neklidná (kope nožičkama, mává ručičkama, cuká hlavičkou) čas neměřím, ale při odříhávání vždy šíleně brečí, přiložím ji tedy k druhému prsu a vše se opakuje. Tím jak je neklidná mám bolavá prsa a tak trpíme obě.
Na kontrole u doktorky přibrala velmi málo, kaká jednou za cca 5 dní. Piju hodně i čaje na podporu laktace, dnes jsem odstřikávala před kojením pro představu, kolik mám mléka a z jednoho prsu jsem vytáhla 25 ml, což je velmi málo. Večer tedy poprvé dostala dokrm.

Prosím o radu. Jak nyní postupovat?

Kojit chci i nadále, ale bez nějakého dokrmu UM to nejspíš nepůjde.

Mám tedy vždy nakojit z obou prsou a poté případně dokrmit?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

vycházím z předpokladu, že kojení máte "v malíčku", máte již dvě kojené děti, nepředpokládám, že by byl problém s přikládáním, polohou při kojení apod. Třetí miminko je jiné a může mít jiné potřeby, proto zkuste prostě zapomenout, jak to probíhalo v předchozích dvou případech a soustřeďte se jen na toto miminko. Rozhodně kojte vždy z obou prsou, klidně je během jednoho kojení vysřídejte i vícekrát.
Pozor, to, co odsajete nijak neukazuje, kolik mléka v prsou je. Je mnoho žen, které bez potíží kojí a neodsají nikdy více než 10 nebo 15 ml. Přesto děti prospívají bez potíží.
Velmi se přimlouvám za kojení v savčí poloze (www.prirozenekojeni.cz) a alespoň na několik dní či týdnů společné spaní s miminkem. Zkuste zkrátka "kojit, co to dá", kdykoli a jak nejčastěji to je možné. Zkuste co nejintenzivnější kontakt s miminkem (nošení v šátku apod.) Je potřeba trochu "nakopnout" tvorbu mléka.
Pokud by se nedařilo, doporučuji návštěvu LP.
Moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová