Nemám dost mléka. Dá se ještě něco dělat?

Zodpovězené
15. kvě 2023

Dobrý den,

téměř od narození syna odsávám mléko a dávám mu ho v lahvičce, protože z prsa mu to nešlo. Teď mu bude 11 m. Asi dva měsíce mi stačilo odsávat jen třikrát denně, ale poslední dobou mám mléka čím dál méně. Už musím vydávat zásoby z mrazáku. Piju čaj pro kojící, mléčné výrobky.

Je možné ještě nějak podpořit laktaci?

Nebo mi alespoň poradíte značku umělého mléka, které je chuťově nejpodobnější MM a malý ho bude pít?

Už jsem zkoušela Sunar, ale ten malý odmítá.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, i při dlouhodobém odsávání může laktace postupně klesat. Je vůbec velmi úspěšné, že se Vám podařilo doposud krmit jen vlastním MM, laktace zrpavidla po 3.-4. měsíci výrazně klesá a maminky jsou nuceny přejít na UM mnohem dříve. Tělo zkrátka vnímá, že není potřeba tolik vyrábět, takže výrobu mléka snižuje.

Čaje, homeopatika apod. sama o sobě laktaci nezvýší, mohou ji pouze podpořit. Ovlivnit ji můžete opět tak, že budete odsávat častěji, po cca 3-4 hodinách. Tělo by mohlo zareagovat zvýšením tvorby mléka.

Co se týče značky UM, je to těžké. Sunar je velmi sladký, proto možná mimi odmítá, protože ač MM je také sladké, tak toto je opravdu "bomba". Nezbyde než zkoušet - Nutrilon je méně sladký. Nutno ale podotknout, že pokud syn již přijímá příkrmy včetně mléčných kaší a postupně se mu blíží rok, tak již není nutné zavádět UM, ale dbát na dostatečný příjem bílkovin, nabízet běžné mléčné výrobky (ideálně neslazené) - cottage, gervais, pudink, jogurt, tvaroh (ten opatrně, obsahuje bílkovin až příliš), případně rostlinná mléka a samozřejmě maso.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová