Nemám při kojení dost mléka?

Zodpovězené
13. zář 2023

Dobrý den,

máme 7týdenní miminko a již od začátku se hezky kojí. Mléka jsem tou dobou měla spousty, že jsem si ho dost odsála do zásoby do mrazáku.
Přibírá akorát, kojím na radu pediatričky ve dvou a půlhodinových intervalech, v noci ho nebudím, takže mívá cca jednu šestihodinovou pauzu.
Poslední dobou nám chlapeček začal připadat více uplakaný a myslíme si, že je hladový. Při kojení vždy zprvu hodně hltá, pak začne usínat a saje jen lehce. Budím ho, stimuluji prso, zkouším střídat prsa, ale zdá se, že má jen nasátou bradavku a jen si dudá bez toho, aby pil. Pak začne sám prso pouštět, znovu hledat bradavku, zase se pustí a začne brečet. Jako kdyby tam už neměl mléko a chtěl ho. Když si ale prso zmáčknu, vždy se na povrchu kapka mléka objeví, případně někdy i vystříkne.

Zkoušela jsem po kojení odsát, ale odsála jsem asi jen 5 ml. Když jsem mu to dala z lahvičky, vše vypil, byl chvíli spokojený a pak zase začal plakat a cpát si ruce do pusinky. Bojím se, že už nemám dost mléka.

Co byste radila? Vždy se po kojení snažit odsát a dát mu to, nebo zkusit dokrmovat UM?

Moc děkujeme za radu.

Zdravím

Katka

Dobrý den,

krásně jste se rozkojila a byla by velká škoda si tak slibně rozjeté kojení pokazit.

Co doporučím - kojte tak, jak se kojit má, tedy tak často a tak dlouho, jak chce miminko. Žádné dvou a půl hodinové intervaly. Pokud chce po hodině, klidně po hodině, pokud po 3, tak po třech. Při kojení často střídejte prsa, vždy, když se začne mimi "zlobit". Laktace téměř jistě poklesla kvůli dlouhým pauzám v noci. V noci bych navzdory dlouhému spánku přidala alespoň jedno kojení. Kojení v noci laktaci velmi stimuluje a naopak dlouhé pauzy mohou způsobit rychlý pokles laktace.

Odsávání a dokrm lahví spíše vše zkomplikují. Častějším a efektivnějším kojením můžete tvorbu mléka opět zvýšit, naopak UM a dokrm lahví ji ovlivní negativně.
Při kojení buďte trpělivá, zkuste střídat polohy a můžete vyzkoušet tzv. savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz.

Že mnoho neodstajete, vůbec nevadí. Odsávání je něco zcela jiného než kojení a mnoho maminek plně kojí bez potíží a odsávačkou odsají jen pár kapek.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová