Není pozdě pokračovat v kojení?

Zodpovězené
25. říj 2022

Dobrý den,

chtěla bych odstavit svou čtrnáctiměsíční dceru od kojení. Už to trvá týden, co jí prs nenabízím, ale stále se ho intenzivně dožaduje. Problém je hlavně večer, protože byla zvyklá usínat na prsu. Usne, když ji pokolíbám, ale když se asi po hodině vzbudí, velmi pláče a já s ní. Jsem z toho zoufalá a nevím, co dělat. Zda ji kojit dál, bojím se však, že už nebudu mít mléko, protože prsa jsem měla hodně nalitá, až mě bolela, ale už asi 2 dny povolila a mám pocit, že mléko ztrácím. Začínám být velmi nervózní a vyčítám si, že jsem přece jen měla s odstavením počkat. Rodina mě přemlouvala, že když se už dcerka nedožadovala kojení ve dne, ať ji odstavím docela. Myslela jsem, že to zvládnu, ale začínám už z toho šílet a projevuje se to i na mé psychice.

Prosím, co mám dělat?

Mám zkusit pokračovat v kojení, i když už je možná pozdě?

Děkuji

Dobrý den,

toto je velmi nezáviděníhodná situace a rozumím Vašim pocitům. Je to těžké. Je zcela přirozené, že miminko se dožaduje toho, co znalo, co mu pomáhalo, co mu vyhovovalo. Evidentně hledá způsob, jak se uklidnit a usnout, doposud to zvládla díky kojení a nyní už to nejde.
Vždy maminkám doporučuji se na odstavení připravit. Mít to tak říkajíc srovnané a chtít to udělat - ony samy. Tlak okolí je někdy značný, ale rozhodnutí odstavit je právo a výsada pouze maminky a miminka. Možná jste situaci trochu nedomyslela a neuvědomila si, jak se i Vy budete cítit. Někdy odstavení hůře prožívají maminky než jejich děti. Nicméně nemá cenu se nyní zpětně tímto zabývat.

Nyní je třeba řešit aktuální situaci - máte několik možností.
1) Již jste odstavila, vysvětlila a nekojíte. Pokud znovu začnete, zvažte, jaký signál dítěti dáte - to, co dělám a říkám neplatí. Není možné se na to spolehnout. Na druhou stranu, pokud je Vaše touha kojit silná a Vy cítíte, že to byla chyba, pak se ke kojení vraťte a napříště se jasně vymezte vůči okolí. Do Vašeho kojení je všem kolem houby. WHO doporučuje kojit do 2 let či déle, pokud to oběma vyhovuje. Takový multivitamin, jako MM již Vaše mimi nikdy nedostane.
2) Ke kojení se nechcete vrátit a je třeba pomoci dceři usnout jiným způsobem - houpání, zpívání, nějaký mazlík, společné spaní apod. Můžete zkusit web www.prosimspinkej.cz.

Moc držím palce, abyste se rozhodla tak, jak to bude pro obě dvě nejlepší.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová