Nespavé dítě = málo mléka?

Zodpovězené
5. pro 2021

Dobrý den,

na radu 2 laktačních poradkyň jsem v 5 týdnech mimča zavedla dokrm Nutrilonem. Důvodem bylo, že jsem syna kojila v podstatě celý den, přes den vůbec nespal, maximálně 10 minut na prsu po kojení a byl plačtivý, při kojení nic moc nepolykal, rozčiloval se. Dle laktační byl verdikt – málo mléka. Přechodně jsem měla zavést dokrm, aby malý trošku přes den spal a prsa se stačila nalít. Dávala jsem 3x denně 50 ml, nejvíce jsem dala během dne 250 ml (vše cévkou po prsu).

Teď po měsíci syn začal dokrm odmítat a vypije si za den tak 20-30 ml dokrmu a to ho musím ještě trošku nutit - i přesto, že u kojení třeba moc nepolykal. Zkusila jsem mu dokrm dát i z flašky i po lžičce, nezájem. Myslela jsem, že je tedy nasycen a dokrmy v podstatě zrušila. Nicméně výsledkem je, že syn přes den zase nespí - usne vždy pouze na max. 30 minut cca 2-3 x denně a kojím nyní co 1,5 hodiny. Navíc jsem zjistila, že za poslední týden přibral pouze 70 g (pravda však je, že předchozí přírůstky byly nadprůměrné kolem 300 g týdně, celkem již váží přes 6 kg, porodní 3,8 kg).

Mám tedy stále málo mléka?

Co byste mi doporučila?

Vážit před a po kojení?

Proč můj syn přes den nespí (myšleno dlouhý, hluboký spánek)? Je to normální?

Plín má pomočených bych řekla dostatek - těch 6 určitě, moč je světlá, stolice cca 1x za 3 dny, hořčicové barvy a konzistence.

Mám opět začít s dokrmy?

Co se týče navýšení laktace, zkusila jsem již vše. Kůže na kůži, častý kontakt, časté kojení, stlačování prsu při kojení, homeopatika, bylinky, šátek, střídání prsů během jednoho kojení. Asi se to zlepšilo, ale nějak to pořád zřejmě nestačí. Do toho mi začala menses.

Chtěla bych se zároveň zeptat, jak to dělat v noci, kdy syn spí třeba od 19 h do 1 hod (je to dlouho, ale vzhledem k tomu, že nespí přes den, ho odmítám budit), a pak mu k napití stačí pouze jedno prso a usne, druhé prso tak má někdy pauzu i 9 hodin a mléko z něj pak už vytéká.

Mám odsávat?

To se ale bojím, že pak nebudu mít dostatek mléka na další noční kojení za 2-3 hod, mléko se mi tvoří pomalu. A přijde mi ujeté odsát mléko, abych mu ho za pár hodin dala cévkou...

Děkuji.

Jana

Dobrý den,

Vaše cesta ke kojení je trnitá a samá zatáčka. Pokusím se informace, které jste mi napsala trochu zesystematizovat a rozklíčovat.

Kojení není jednoduchá cesta, je to o hledání a zkoušení. Co funguje jednomu, nevyhovuje druhému. Také nelze říci, že nespavé miminko = hladové miminko. Vidím, že jste dělala absolutní maximum, máte načteno spoustu informací, vyzkoušela jste více laktačních poradkyň a snažila se všechny získané informace nějak zpracovat a použít ve prospěch kojení. Je skvělé, co jste doposud udělala a rozhodně to nebylo zbytečné, každá kapka MM je nedocenitelná.

Tak tedy:
Kojit byste měla dle potřeby, nejdéle po 3 max. 4 hodinách. Rozumím dlouhé pauze v noci 6 hodin, pak bych se však velmi přimlouvala ke kojení z obou prsou - zkrátka, jakmile kojení začne trochu "šidit", už nesaje tak aktivně atd., prsa vyměňte. Dlouhé pauzy vedou ke snížení laktace. Tomu by odpovídalo i menses, která také často přichází právě z důvodu poklesu hormonů kvůli snížené laktaci.

Vycházím z info, že mimi bylo stabilně dokrmováno (cca 150 - 250 ml denně, odhaduji, že je cca 15-30 % celkové dávky). Pokud dokrm nedáváte, klesne přírůstek pod 100 g/týden. Věřte, že nerada počítám, je to velmi zkreslující, nicméně od něčeho se musíme odrazit. 100 g týden je takové pomyslné minimum, které pro pediatra značí prospívání či neprospívání. Neprospívání může vest k tomu, že je třeba začít sledovat další parametry, zda mimi nemá nějaké nezjištěné např. metabolické potíže apod. Je velmi dobře, že mimi dostatečně čůrá a kaká.

Jako první se zpravidla řeší potravinové alergie - lepek, bílkovina mateřského mléka. Nevím, zda jste zkusila vysadit, ale můžete to vyzkoušet.

Doporučení:
Co zkusit při každém kojení (kromě nočního) 30 ml dokrmu cévkou? Buď vaše MM nebo UM s označením HA - tedy hypoalergenní s naštěpenou bílkovinou kravského mléka.
Spaní - je otázkou velmi ožehavou, jsou velmi dobře váhově prospívající děti, které také příliš nespí. Primárně bych Vás odkázala na web www.prosimspinkej.cz. Dále velmi doporučuji nošení v šátku či nosítku - ani zde mimi nespí?

Dále bych Vás odkázala na web www.prirozenekojeni.cz. Vyzkoušejte tzv. savčí polohu kůže na kůži (pokud jste ještě nezkoušela). Mám s ní velmi dobré zkušenosti co se týče aktivizace miminka. Nelekněte se, když u ní mimi bude trochu protestovat. Poloha děti vyloženě nutí se kojit, velmi zintenzivňuje instinkty a je pro děti namáhavější, než klasické kojení.

Doufám, že jsem alespoň trochu pomohla.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová