Netvoření se mateřského mléka. Může za to genetika?

Zodpovězené
3. únor 2020

Dobrý den,

jako miminko jsem byla na umělém mléce, protože mé matce se mléko nevytvářelo. Ani moje teta nemohla kojit, ani sestřenice.

Čeká to i mě?

Je něco, co mohu během těhotenství učinit na podporu kojení?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

schopnost kojit není dědičná, to je velice důležitá informace. To, že ženy z Vašeho okolí nekojily, je však trochu rizikový faktor, protože hrozí, že v případě, že se u Vás objeví potíže, uslyšíte - "no, však já to říkala, já také nemohla kojit". Kojit však může více než 95% žen, jde jen o to, zda mají dostatečné informace a podporu pro to, aby se rozkojily. Zda vědí, že je třeba kojit tzv. na požádání, tedy kdykoli miminko chce a jak dlouho chce. Zda vědí, že dudlík a dokrm lahvičkou jsou rizikové faktory, stejně jako kojení přes klobouček atd.
Co můžete udělat - inspirujte se např na webu www.prirozenekojeni.net o přirozeném chování miminek. Najdete si informace o běžných potížích, které jsou s kojením spojené a zkuste se v okolí poptat po laktační poradkyni. Většina nabízí i přípravné konzultace a v případě potíží může pomoci hned na počátku.
A poslední rada (která možná nezní moc hezky, ale má zkušenost mi tak velí) - v tomto případě nedejte na rady Vaší maminky, tety a sestřenice. Věřím, že jsou to skvělé ženy a myslí to s Vámi dobře, ale o kojení mnoho nevědí a jejich rady budou velmi pravděpodobně zavádějící. Pokud Vám o kojení jde (a vzhledem k Vašemu dotazu věřím, že ano) je veliká šance, že kojit budete. Zvládly to miliony žen před Vámi a není důvod, proč byste nemohla Vy.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová