Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Neustálé kojení ve 14 měsících. Jak postupovat?

Zodpovězené
18. čer 2019

Dobrý den,

můj dotaz je poněkud opačného charakteru než většina zde. Synovi je rok a 2 měsíce a je závislý na kojení, respektive na prsou, protože často ani nepije.
Když se narodil, měli jsme s kojením a přibíráním potíže, kojila jsem ho proto, co nejvíc a zvládli jsme to bez dokrmů. Od malička ale potřeboval neustále něco dudat - pomohl dudlík, který občas má (ale není na něm závislý).

No a teď ten problém - posledních několik měsíců chce k prsu téměř vždy, když se ke mně přiblíží (hlavně tedy doma či někde uvnitř), klidně co deset minut. Pár minut si "podudá" (někdy déle) a odejde. Když odmítnu, následuje velká scéna... občas pomůže rozptýlit pozornost, nebo odnést pryč.

Můžete mi poradit, jak postupovat? Jsem už z toho hodně vyčerpaná, navíc to není moc pohodlné. Vím, že kojení není jen o stravě, chtěla jsem kojit co nejdéle, navíc je to jediný zaručený prostředek na uklidnění (a v noci na uspání), na druhou stranu nemůžu být celé dny s dítětem na prsu (a opravdu to trvá několik měsíců).

Setkala jste se s tím někdy?

Moc děkuju!

Dobrý den,

s podobnými potížemi se setkávám velmi, velmi často. Váš syn není závislý na kojení, ale na pocitu bezpečí, klidu a lásce. Na tom bych rozhodně nic neměnila. V tomto věku prochází bouřlivým psychomotorickým vývojem, v krátké době se děti naučí lézt, chodit, zdolávat překážeky. Jejich obzor se neuvěřitelně rozšíří. To je na jeden malý mozek moc a moc práce, informací a podnětů. Není divu, že se chodí ukolíbat a vypnout k mámě.

Co můžete zkusit, je postupně dávat kojení určitá pravidla. Zkusit jej (tak jak píšete) oddálit, posunout. Děti mívají pro kojení svá označení - gesto nebo sousloví - baba, dede, bebe, miko, apod.

Zkuste v době, kdy syn požádá navrhnout jednoduše, že až za chvíli, nebo dobře, ale ne tady, půjdeme do ložnice apod. Zkuste syna učit, že kojení je záležitostí dvou a oba jeho aktéři by jej měli odsouhlasit. Pochopí tak respekt k Vašim přáním a potřebám, naučí se trpělivosti.

Vždy však svůj slid dodržte. Postupně můžete pravidla rozšiřovat - např kojíme jen doma, kojíme jen ráno, kojíme jen večer, kojíme jen v soukromí tak, jak vám bude vyhovovat. Při dlouhodobém kojení, kterého jsem zastáncem se musí cítit dobře obě strany.

Držím palce, ať se zadaří.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová