Noční kojení 21měsíční dcery. Jak ji to odnaučit?

Zodpovězené
13. lis 2019

Dobrý den,

moje 21měsíční dcerka je velmi ráda na prsu. Papá už i normální stravu, ale mlíčko stále preferuje. Je to pro mě jednodušší v tom, že mi rychle usne na prsu a nemusím řešit uspávání.
Na druhé straně je to horší v tom, že v noci se stále budí na mléko. A to i tehdy, když jí dám večer syté jídlo.
Zkoušela jsem jí říct, že je na mlíčko už velká, ale velmi plakala. Tak jsem jí prs dala.
Nejsem přísná matka, která řekne dost a hotovo. Extra mě to neomezuje. Jediné, co mi vadí je to, že když jsme ve společnosti, o mléko si přímo neřekne, ale někdy kvůli tomu hrozně pláče.

Jak ji odnaučit od nočního krmení?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše holčička se velmi pravděpodobně nebudí hlady. Noční kojení je často o potřebě kontaktu, ujištění, že svět je dobrý, bezpečný a mámino náručí je vždy k dispozici. Děvčátko se učí mnoho nových věcí, mozek jede na maximální kapacitu a tak v noci v polospánku je třeba vypnout při tom nejbezpečnějším, nejstálejším a nejpříjemnějším, a to je mámino prso.
Je ale pravda že můžete postupně zkoušet dávat kojení určitá pravidla - jak zde často píšu - např. kojíme jen doma apod. Zkuste se na kojení domlouvat - nakojím tě, ale ne teď, až za chvilku. Děti mívají pro kojení své vlastní označení, gesto, zvuk apod. Když si řekne o kojení, je třeba, abyste i Vy kojení odsouhlasila. Jakmile se na kojení dokážete domluvit přes den, můžete to zkusit v noci. Žádné univerzální řešení, které zajistí bezbolestné noční odstavení však není. Jsou děti, které se s tím vyrovnají snadno a jiné, které ne. Záleží na jejich zralosti, povaze, citové flexibilitě, temperamentu apod.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová