Novorozenec při kojení nesaje. Bradavku jen žužlá. Jak dítě naučit sát?

Zodpovězené
29. kvě 2019

Dobrý den,

kamarádka měla před 2 dny sekci a má řádně donošeného, zdravého synka. Dítě má ale problém přisát se. Bradavku jí jen žužlá a nechce tahat.

Od začátku mu sestřičky podávají mateřské mléko od jiných matek, protože kamarádka ještě mléko neměla. Prý momentálně i dost zvrací a nevědí z čeho.

Už má kolostrum a nalévají se jí prsa. Laktační poradkyně v nemocnici jí doporučila kloboučky, aby se dítě přisálo a začalo sát. Osobně si myslím, že to není nejšťastnější řešení.

Co byste jí doporučila, aby malý začal sát?

Děkujeme za rady

Dobrý den,

dva dny po porodu je to docela běžné. Až 3 dny není třeba dávat novorozenému zdravému novorozenci žádné tekutiny. I mléko se začíná tvořit až několik dní po porodu. Nyní je nejdůležitější, aby bylo miminko v největším kontaktu s maminkou, mělo možnost zkoušet se přisávat, olizovat bradavku, tak jak píšete - žužlat atd. Až přijde jeho čas, přisaje se. V hlavičce miminka je kojení "naprogramováno" a není důvod, proč by se program něměl spustit 🙂. Hlavně nic nepokazit separací miminka, kojením v pravidelných intervalech, dudlíkem, lahvičkou = to vše kojení komplikuje a nese s sebou riziko problémů a předčasného odstavení.

Kloboučky mohou situaci vyřešit jen dočasně, pokud se dítě nakojí s kloboučkem ok, ale stále platí snažit se jej nejprve kojit bez kloboučků a postupně se jich snažit zbavit.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová