Obnovení laktace. Jaký je váš názor?

Zodpovězené
13. zář 2023

Dobrý den,

prosím o radu ohledně obnovení laktace. Syn, 20 m., již před nějakou dobou přestal pít z levého prsu. To začalo postupně ztrácet mléko až nevytáhnu ani pár kapek. Pravý prs funguje normálně i normálně z něho pije. Nyní jsem znovu těhotná a v levém se "naštěstí" mlezivo tvoří. Nicméně pan doktor mě docela vystrašil tím, že mi může vymizet laktace i z pravého, fungujícího.

Jaký je Váš názor?

Je nynější těhotenství i známky mleziva a současná bezproblémová funkčnost druhého prsu zárukou obnovení laktace po porodu?

Podotýkám, že staršího syna nemám v plánu odstavit a on sám asi také ne, čili představa, že kojím dvě děti z jednoho prsu není zrovna lákavá, když už mi to jedno tedy zůstane...

Přeji hezký den a děkuji za odpověď.

S pozdravem

Ludmila Přikrylová

Dobrý den,

myslím, že se nemusíte znepokojovat, berte to přirozeně, jak to přijde. Někdy se v prvním trimestru opravdu sníži laktace obecně, někdy se starší dítě i dočasně či úplně během dalšího těhotenství odstaví. Nechte to na něm. Laktace se bude vyvíjet podobně, jako poprvé, tedy v obou prsou budou pracovat prsní žlázy. Není to tak, že by jedno prso najednou "odumřelo". Normálně se dříve kojilo, jen postupně po mnoha měsících dítěti stačilo už jen to pravé. Novorozence, tedy budete kojit opět z obou prsou.

Tandemové kojení je super, věřím, že si ho užijete.

Gratuluji ke krásnému dlouhodobému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová