Odsávání mléka a jeho skladování. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
20. únor 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Mohu odsát přebytek mléka z prsa po kojení a celou odsávačku i s lahvičkou dát do ledničky a při další potřebě (dalším kojení) jen vytáhnout z lednice a odsát opět přebytek mléka k tomu, co je již v lahvičce?

Nebo pokud mi poradíte, jak skladovat odsáté mléko po nakojení, kterého je vždy tak cca 20 ml?

Odsávat musím, jinak mi zatvrdne v prsu a to nechci - miminko mi vypije tak cca 35 - 45 ml, ale je to 4denní novorozenec, tudíž vím, že až trochu zesilí, tak mi prso vypije celé.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, můžete postupně odsávat do jedné nádobky. Naopak, častým přeléváním ztrácí mléko velké množství tuku, takže uchování v jedné nádobce je nevhodnější. MM můžete uchovávat v lednici až 3 dny a v mrazáku 3-6 měsíců. Při nalitých prsou je vhodné je nahřát, rozmasírovat a případně odsát do úlevy. Nebojte se, laktace se postupně upraví podle potřeb miminka. Důležité je kojit tak často a tak dlouho, jak miminko potřebuje.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová